V prvom rade ešte nie je definitívne rozhodnuté, či a v akej podobe bude zavedená takáto podpora a stále prebiehajú aj rokovania s bankami. Tiež nie sú presne definované podmienky, ktoré bude treba splniť na získanie príspevku (predbežne sa hovorí o hranici hrubého príjmu vo výške 1,3-násobku priemernej mzdy), takže ťažko vopred jednoznačne povedať, pre koho bude príspevok určený.
Banky sa na štátnu podporu pozerajú z iného uhla pohľadu, sú to v prvom rade podnikatelia s cieľom dosiahnuť zisk. Ich účasť na podpore mladých rodín by sa mohla prejaviť skôr v zjednodušení niektorých postupov, prípadne zvýhodnení iných podmienok, menej v podobe znižovania úrokových sadzieb. Už v minulosti, kedy bolo možné získať štátny príspevok vo výške 1 % (pred rokom 2003 dokonca ešte niekoľkonásobne vyšší), úrokové sadzby bánk boli skôr vyššie a po zrušení príspevku mierne klesli.
Hypotéka je veľmi individuálna vec a každý žiadateľ má vlastné dôvody, pre ktoré sa rozhodne pre úver. O hypotéke, bez ohľadu na avizovanú podporu, rozhodne uvažujú tí, ktorí sa zaviazali napr. k splátkam kúpnej ceny za byt vo výstavbe v presne určených termínoch. Ide aj o klientov, ktorí potrebujú súrne riešiť svoju bytovú situáciu, alebo sa im zapáčila nehnuteľnosť, nad ktorej kúpou nemôžu dlho rozmýšľať.