Programy pre školy pripravuje aj Galéria mesta Bratislavy. V 80. rokoch tu bývala Galéria dieťaťa, kde tvorivé dielne pripravovali výtvarníci. Vzdelávacie programy pre školy tu pravidelne prebiehajú od roku 2002.
FOTO – ARCHÍV SME
„Návštevníci by nemali výstavou len prebehnúť. Chceme, aby výtvarné diela spoznávali cez vlastné tvorivé zážitky a dokázali ich tak prepojiť so svojím životom a skúsenosťami,“ hovorí Mária Vojtová z arteterapeutickej skupiny Výtvary.
Slovenská národná galéria rozbieha v spolupráci so skupinou arteterapeutov projekt tvorivých stretnutí pre verejnosť. V národnej galérii je viac podobných projektov. Tento je však jeden z prvých, ktorý je pripravený pre dospelých. Od septembra bude fungovať pravidelne raz týždenne.
Arteterapia je jedna z metód psychoterapie. Tento projekt ju však nevyužíva ako primárne liečivý prostriedok. Ide skôr o zážitkové strávenie voľného času, inšpirované umením.
Prvé stretnutie bolo spojené s výstavou Autopoesis v Esterházyho paláci. Prehliadku dopĺňal odborný výklad pracovníka galérie. Zadával krátke úlohy, ktoré návštevníkom umožnili pochopiť hlbšie súvislosti obrazov a zároveň ich prepojiť s osobnými zážitkami. Tie potom výtvarne spracovali v ateliéri galérie. „Nešlo o to vytvoriť umelecké dielo, ale nájsť vlastný spôsob výtvarného vyjadrenia,“ vysvetľuje Vojtová.
Celé stretnutie trvalo tri hodiny, ale niektorí účastníci by ho radi ešte predĺžili. „Dopriala som si chvíľu nerobiť nič iné, len pohrávať sa s vlastnou fantáziou. Mohla by som v tom pokračovať aj dve hodiny,“ povedala 25- ročná študentka Katarína.
Na ďalšom arteterapeutickom projekte spolupracuje Slovenská národná galéria s fakultnou nemocnicou. Pripravujú ho pre nepočujúce alebo inak zdravotne postihnuté deti.
Tvorivú dielňu zase navštevujú predškoláci a školáci. Maľujú, kreslia či vytvárajú priestorové objekty na základe dojmov z prehliadky galérie.
Programy pre školy pripravuje aj Galéria mesta Bratislavy. „Nie je to tak, že lektor rozpráva a deti sa len pozerajú,“ hovorí Daniela Čarná zo vzdelávacieho oddelenia.
Mestská galéria sa zapojila aj do projektu Bližšie k múzeu. Vytvorila ho Nadácia – Centrum súčasného umenia na vzdelávanie pracovníkov múzeí a galérií.
Autor: dagu