Kde sa môže viac uplatniť psychológia farieb pri tapetovaní ako v detskej izbe? Táto majstrovská práca je zároveň ukážkou efektného použitia viacerých druhov tapiet. Kvalitné tapety do detskej izby sú odolné, môžu mať vinylový, umývateľný povrch, sú svetlostále. Plastický, štruktúrovaný povrch bez problémov zakrýva prípadné nerovnosti. Na snímke vidno kombináciu základnej, natierateľnej a soklovej tapety a bordúry. |
Časy, keď sa za socializmu namiesto stierky na holý betón lepili tapety, sú dávno preč. Dnes sa tapety stávajú aj u nás tým, čím vždy mali byť - skvelým doplnkom interiéru. Vďaka dobre zvoleným tapetám sa menšia či skromnejšie zariadená izba môže vizuálne zmeniť na kráľovskú, detská na rozprávkovú a neslnečná na žiarivú.
Tapetovanie nie je taká náročná práca, ktorá by sa nedala zvládnuť aj bez profesionála. Stačí zručnosť, trpezlivosť a rešpektovanie odporúčaných postupov. Navyše je to pri troche pozornosti čistá práca, ktorá sa môže robiť aj v zime. Na rozdiel od maľovania, pri a po tapetovaní sa nemusí intenzívne vetrať.
Aké tapety a koľko
Aj keď sa pri prvom tapetovaní môžete obávať, že všetko pokazíte, a preto budete chcieť kúpiť lacnejšie, tenšie tapety, nerobte to. Lepia sa ťažšie, pre svoju krehkosť sa ľahšie krčia a trhajú.
Vypočítať potrebné množstvo tapiet je jednoduché. Treba spočítať obvod miestnosti vrátane dvier a okien a vydeliť ho šírkou zvolenej tapety - dostaneme počet pásov tapety. Potom odmeriame výšku steny a vydelíme ňou dĺžku zvitku tapety. Pripočítať treba aj celkovú dĺžku odstrižkov pri vzorovaných tapetách. Dostaneme počet pásov z jedného kotúča. Celkový počet pásov, ktoré treba na vytapetovanie celej miestnosti, potom vydelíme počtom pásov, ktoré získame z jedného kotúča. Dostaneme tak počet kotúčov, ktoré treba kúpiť. Rolky tapiet majú bežne šírku 530 mm a dĺžku 10 m.
Výber lepidiel je tiež široký. Predávajú sa v prášku alebo vločkové - tie sa miešajú s vodou, iné sa kupujú už rozmiešané. Ideálne je použiť lepidlo, ktoré odporúča výrobca tapiet.
Príprava stien
Najskôr sa musia zo stien úplne odstrániť staré tapety. Je to najnepríjemnejšia časť práce. Niektoré tapety sú ľahko odstrániteľné - zostane po nich len podkladový materiál (tzv. vliesové). Väčšinou sa ale staré tapety musia pri strhávaní dôkladne navlhčiť. Na to sa môže použiť mydlová voda, ale v súčasnosti sa už predávajú aj hotové odstraňovače tapiet, ktoré sa len zmiešajú s vodou.
Keď tapety nasiaknu, mali by sa dať ľahko stiahnuť, prípadne s pomocou škrabky. Ak je na stene veľa tapetových vrstiev, odstraňujú sa naparovaním. Môže sa však stať, že so starou tapetou sa odstráni aj časť stierky alebo omietky - to v prípade, že staré tapety boli nalepené príliš hrubou vrstvou lepidla, alebo ak bola stierka nekvalitná. Potom ju bude treba zahladiť šmirgľom alebo naniesť novú, pretože by pod nalepenou tapetou bol nerovnomerný podklad.
Ďalšiu prípadnú výmenu tapiet v budúcnosti uľahčí, ak sa ako vrstva nanesie podklad na výmenu tapety.
Prípadné hrdzavé alebo mokré fľaky sa pred tapetovaním musia pretrieť izolačným základom, aby cez tapetu neprerážali. Diery a praskliny treba vyplniť tmelom. (mi)
foto - bybest.de, decos.de