Jednou z posledných aktívnych pláží je časť pri Prístavnom moste oproti lodenici. |
"Kvalita vzorky z odberového miesta Nový most sa pohybuje v rozmedzí od prvej po piatu triedu," hovorí hydrologička Katarína Kučárová. Prvá trieda znamená veľmi čistú vodu, piata veľmi silne znečistenú. V rámci ukazovateľov kyslíkového režimu patrí do prvej triedy, z hľadiska mikrobiologických ukazovateľov je znečistená, obsahuje aj fekálne streptokoky.
Voda je znečistená aj ťažkými kovmi, môže obsahovať koncentrácie hliníka a striebra z hornín a prírodného pozadia toku, ako aj prítokov. Ostatné sledované ťažké kovy sa pohybujú na úrovni prvej až tretej triedy kvality.
"Výraznejšie zlepšovanie kvality dunajskej vody na slovenskom území sa prejavilo najmä po roku 1989 a neskôr. Súvisí to najmä s čistením odpadových vôd v podunajských krajinách a tiež u nás," povedala. Podľa nej za to môže aj odstavenie mnohých neekologických výrob najmä v bývalých krajinách východného bloku.
Podľa nej za posledných 40 rokov na slovenskom úseku Dunaja dlhodobo klesá obsah dusičnanov či fosforu a amoniaku. Potvrdzuje to rastúci trend obsahu rozpusteného kyslíka vo vzorkách. V Bratislave však spravidla vystupujú vyššie koncentrácie organického znečistenia. "Ide napríklad o obsah dusičnanov, v meste je namerané vyššie znečistenie ako v Komárne."
Výrazné zníženie obsahu fosforečnanov v dunajskej vode zas napríklad chráni Dunaj pred premnožením siníc a rias, z ktorých niektoré produkujú toxické látky.
Ako hovorí hydrologička, viditeľné je aj dlhodobé znižovanie bakteriálneho znečistenia vody v rieke, aj keď sa to prejavuje len pomaly.
"Najväčším problémom dunajskej vody v súčasnosti je stále znečistenie najmä ropnými látkami z lodnej dopravy a obsah niektorých ťažkých kovov z prírodného pozadia," hovorí Kučárová.
Napriek znečisteniu tu však stále žijú určité živočíchy, aj veľmi vzácne. Dôkazom je napríklad Hrušovská zdrž, najvýznamnejšie zimovisko vodného vtáctva na Slovensku a jedno z najvýznamnejších v strednej Európe.
V Dunaji a jeho ramenách sa vyskytuje najvyšší počet druhov rýb zo všetkých vodných tokov Slovenska. Ryby sú však najviac postihnuté výstavbou vodných diel na Dunaji. Zo vzácnych a chránených druhov tu žije divá forma kapra - sazan, blatniak tmavý, šabľa krivočiara a býčko škvrnitý.