Nemocnica na Antolskej v Petržalke, ktorá patrí spolu s ďalšími piatimi pod Fakultnú nemocnicu, sa chce odpojiť.
FOTO SME – PAVOL MAJER
ónov korún.
Pripravujú petíciu
Lekárske odborové združenie v Petržalke v utorok z iniciatívy viacerých zamestnancov zvolalo verejné zhromaždenie, na ktorom diskutovali o budúcom fungovaní Fakultnej nemocnice.
Člen petičného výboru Tibor Barta oznámil, že pripravujú text petície. Zamestnanci v nej môžu vyjadriť svoj osobný názor na odčlenenie petržalského pracoviska od Fakultnej nemocnice. Nemocnica by potom hospodárila samostatne tak, ako pred pár rokmi. Ekonomické hospodárenie súčasnej Fakultnej nemocnice je totiž podľa Bartu neprehľadné a bolo by treba urobiť jej seriózny ekonomický audit.
Ďalší člen petičného výboru Július Kotzig povedal, že po pripojení k Fakultnej nemocnici sa s petržalským pracoviskom zaobchádzalo ako s „nechceným bratom“. Kedysi fungovalo a poskytovalo komplexnú zdravotnú starostlivosť. V súčasnosti je jeho činnosť obmedzená.
Podpredseda Slovenských lekárskych odborov v Petržalke Juraj Čierny vysvetlil, že petičná aktivita nie je iniciatívou štrajkového výboru ani odborov, ale zamestnancov pracoviska na Antolskej.
Účastníci zhromaždenia sa zhodli, že treba vypracovať stratégiu zdravotníctva v Bratislave. Chcú aj zistiť, v akom stave sú nemocnice po tom, čo Fakultnú nemocnicu riadil Valerián Potičný.
Odlišné názory na riešenie
Názory na to, či Bratislava potrebuje jedno veľké zariadenie, alebo viaceré, prípadne kde a ako by mali fungovať, sa v diskusii líšili. Rozdielne pohľady na riešenie situácie sa prejavili aj v rámci odborového výboru. Predseda celoslovenského lekárskeho odborového združenia Martin Kollár povedal, že oslovia aj zamestnancov ostatných pracovísk. Najskôr musia pripraviť podobu reformy bratislavského zdravotníctva.
Nie je isté, či sa odpoja
Z poverenia ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča pripravuje návrh na ďalšie smerovanie a organizačnú štruktúru Fakultnej nemocnice aj jej riaditeľ Andrej Mayer. Povedal, že o tom, či sa nemocnice oddelia, sa zatiaľ hovoriť nedá. Vypočuje si aj názory z jednotlivých pracovísk, o petržalskej petícii zatiaľ nevie.
Juraj Čierny si myslí, že o budúcnosti jednotlivých nemocníc by mali rozhodovať ich zamestnanci. „Petícia bude pokračovať. Musíme teraz pripraviť jej novú koncepciu a je možné, že sa zvolí nový petičný výbor.“
Do novej inštitúcie Fakultnej nemocnice s poliklinikou sa rozhodnutím vtedajšieho ministra Rudolfa Zajaca zlúčili fakultné nemocnice z Ružinova, Kramárov, Mickiewiczovej a Nemocnica sv. Cyrila a Metoda, ako aj Národný ústav tuberkulózy a respiračných chorôb v Podunajských Biskupiciach a Psychiatrická nemocnica P. Pinela v Pezinku.
Autor: DAGMAR GUROVÁ