V pondelok z vodovodných kohútikov v okolí Miletičovej ulice tiekla zapáchajúca voda.
FOTO SME – PAVOL FUNTÁL
V Ružovej doline v okolí Miletičovej ulice a Štrkoveckého jazera tiekla v pondelok z vodovodných kohútikov prechlórovaná voda.
“Voda mala štipľavú chuť a bola cítiť chlórom. Bol to dosť prenikavý zápach, najprv som myslela, že manžel ráno nalial do výlevky Savo, povedala nám Marína Číková, ktorá býva v Ružovej doline. „Nevedela som, čo sa stalo a či ju môžem piť. Volala som hneď do vodární. Povedali mi, že potrubia asi dostatočne neprepláchli od chlóru. Na otázku, či vodu môžem piť, mi zamestnanec odpovedal, že on by ju nepil.“
Hovorkyňa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Jana Štulajterová informovala, že zvýšený obsah chlóru vo vode súvisí s rekonštrukciou komunikácie a všetkých inžinierskych sietí vrátane vodovodných potrubí v dĺžke viac ako 1,5 kilometra.
„Vybudované potrubia bolo treba dôkladne dezinfikovať aj v súvislosti s nedávnymi výdatnými dažďami, ktoré mohli zaplaviť stavenisko. Bratislavská vodárenská spoločnosť po dôkladnom mechanickom vyčistení potrubia ho musela aj vydezinfikovať,“ povedala Štulajterová.
Na dezinfekciu dohliadali odborní pracovníci. Použiť viac chlóru bolo podľa Štulajterovej potrebné na zabezpečenie zdravotnej nezávadnosti vody. „Prechodný nadnormatívny obsah chlóru, ktorý z vody postupne vyprcháva, sme z potrubia odstránili preplachom v okolitých uliciach,“ povedala.
Jindra Holíková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva povedala, že vodárne preplachovali nové potrubie chlórovou vodou. Postupovali od hydrantu k hydrantu a preplachovú vodu vypúšťali do kanalizácie. Časť použitej vody však unikla do vodovodného systému. Okamžite tam napojili vodu z inej časti, aby sa koncentrácia chlóru znížila.
Chlór má vo vysokých dávkach leptavé účinky. Podľa Holíkovej jeho koncentrácia vo vode nebola taká, aby spôsobila trvalé zdravotné následky. U citlivých ľudí sa však mohli objaviť črevné a žalúdočné nevoľnosti. Takú skúsenosť mali s doma prázdninujúcimi deťmi niekoľkí čitatelia, ktorí telefonovali do redakcie.
Holíková povedala, že včera robili kontrolné odbery a kvalita vody je už dobrá. Myslí si však, že vodárne mali únik chlóru vyhlásiť a informovať ľudí, aby vodu nepili.
Jana Štulajterová povedala, že nehody, ktoré ohrozujú kvalitu vody, spoločnosť vyhlasuje, ale netýka sa to chlórovania. V tomto prípade sa podľa nej jednalo len o malý úsek. Podobné nehody sa vraj stávajú len ojedinele.
Pitná voda je kvalitná
Jana Štulajterová povedala, že kritériá na posudzovanie kvality vody sú u nás ešte prísnejšie ako európske.
Voda z väčšiny bratislavských zdrojov spĺňa predpísané parametre a netreba ju ďalej upravovať. Predtým, ako sa dostane do vodovodu, ju len dezinfikujú chlórom. Zatiaľ je to najúčinnejší spôsob, ktorý chráni vodu aj pred znečistením priamo v potrubí. Vytvára tenký ochranný film, ktorý v prípade havárie zničí všetky mikróby.
Kvalitu vody sleduje Bratislavská vodárenská spoločnosť, ktorá robí viac ako tisíc odberov ročne. Priamo u spotrebiteľov robí odbery aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva.
(dagu)