Podľa obyvateľov z okolia ich sem zahadzujú narkomani, ktorí si striekačky chodia vymieňať do neďalekej nonstop lekárne.
„Vieme o lekárni, nevylučujem, že narkomani si drogy chodia pichať práve do parčíka,“ dodal. Podľa neho, hliadky v parčíku nemôžu byť nepretržite. „Budeme žiadať, aby sa zintenzívnili kontroly hlavne vo večerných a nočných hodinách.“
Svetlovský bude kontaktovať aj správcu parčíka, Eko podnik Nové Mesto.
Oblasť je monitorovaná kamerovým systémom, od júla tu operuje aj mestský policajt, ktorý má rajón na starosti, tzv. okrskár. Riešenie problému prechovávania drog a prekurzorov však nemôže riešiť mestská polícia, je to nad rámec jej kompetencií. Ide totiž o trestný čin. Mestský policajt však môže upozorniť štátnu políciu.
Obvodná polícia miesto kontroluje pravidelne, hliadky sa však nezameriavajú na oblasť. Podľa našich informácií sa tam len v rámci služieb prejdú.
Ďalší rozmer problému je tiež naplnenie skutkovej podstaty trestného činu, použité striekačky totiž nie sú dôkazom. Narkomana treba prichytiť s drogami, no ešte predtým, ako si ich aplikuje.
Nebezpečný odpad pri detských ihriskách v parku teda nateraz rieši občianske združenie Odyseus. Jeho pracovníci sa venujú terénnej sociálnej práci s narkomanmi a prostitútkami, okrem iného distribuujú zdravotnícky materiál a vymieňajú použité injekčné striekačky za nové.
„Nie je to naše výmenné miesto, ale už sa niekoľkokrát stalo, že sme tu použité striekačky zbierali,“ povedala Soňa Javorková zo združenia. Parčík sa totiž nachádza neďaleko ich kancelárií, takže zamestnanci sa tu občas zastavia cestou do práce. „Zbierame ich, keď vieme, že sú tam, alebo nás niekto na ne upozorní,“ dodala.
Združenie má pravidelné stanovištia napríklad na Šafárikovom námestí, Hlavnom a Hodžovom námestí, na Krížnej, Vajnorskej, v Podunajských Biskupiciach a pri „pentagone“ na Stavbárskej ulici.