SME

Terezka z Radničky prekonala hendikep

V kaviarni Radnička na Radničnom nádvorí pracujú ako čašníci štyria zdravotne postihnutí ľudia. Pri obsluhovaní zákazníkov sa striedajú po štyroch až šiestich hodinách a pomáhajú im dvaja kvalifikovaní pracovníci. Kaviareň otvorili v roku 2001 ako ...

Kaviareň otvorili v roku 2001 ako jedno z prvých chránených pracovísk. Dnes tu pracujú ako čašníci štyria zdravotne postihnutí. FOTO - ARCHÍV SME

V kaviarni Radnička na Radničnom nádvorí pracujú ako čašníci štyria zdravotne postihnutí ľudia. Pri obsluhovaní zákazníkov sa striedajú po štyroch až šiestich hodinách a pomáhajú im dvaja kvalifikovaní pracovníci. Kaviareň otvorili v roku 2001 ako jedno z prvých chránených pracovísk tohto druhu. Prácu v nej pomohla sprostredkovať Agentúra podporovaného zamestnávania v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Pracujem tu už od začiatku a som spokojná. Robím čašníčku a kolega je za pokladňou. Niektorí nevedia dobre robiť s peniazmi. Ja viem, a tak môžem pod dohľadom robiť aj pri pokladni," hovorí čašníčka Terezka s mentálnym postihnutím. V práci sa jej páči, ale vyskúšala by už aj niečo iné. Zatiaľ nie je rozhodnutá, čo by chcela robiť. Hlavné však je, aby z práce mala radosť.

Taká je aj filozofia bratislavskej Agentúry podporovaného zamestnávania. Jej riaditeľka Viera Záhorcová povedala, že ľuďom pomáhajú nájsť prácu podľa toho, čo chcú robiť. "Nikoho nenútime, aby si vybral prácu, ktorú nechce robiť. Ak v nej má byť úspešný, musí ho baviť." S hľadaním práce a prípravou na zamestnanie pomáhajú zdravotne postihnutým ľuďom a dlhodobo nezamestnaným.

SkryťVypnúť reklamu

Prístup k záujemcovi o prácu je individuálny. V agentúre zisťujú, v čom by mohol uspieť a podľa toho hľadajú vhodné miesto. Komunikujú so zamestnávateľom, budúceho zamestnanca pripravujú a školia priamo na mieste. Zamestnávateľ môže požiadať aj o pracovného asistenta, ktorý pracovníkovi pomáha.

Ročne využije služby agentúry okolo 250 ľudí. Viac ako polovici z nich pomôžu získať prácu. Polovica si nové miesto udrží trvalo, teda dlhšie ako pol roka. Agentúra funguje od roku 1999, niektorí ľudia s ňou spolupracujú opakovane. Záhorcová povedala, že o zamestnávateľov, ktorí u nich hľadajú nových pracovníkov, núdzu nemajú. Oslovujú ich aj firmy, ktoré od zamestnancov vyžadujú vysokoškolské vzdelanie a profesionálne skúsenosti. Veľa zdravotne postihnutých ľudí sa zamestná v administratíve, pracujú ako prekladatelia, právnici, informátori, ale aj čašníci a pomocné sily v reštauráciách. Zdravotne postihnutí zamestnanci sa uplatnia aj na mestskej polícii.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúry podporovaného zamestnávania fungujú aj v iných mestách, ich zoznam je možné nájsť na www.upsvar.sk. V Prešove je agentúra súčasťou združenia zdravotne postihnutých. "Podporované zamestnávanie robíme zatiaľ len v rámci projektov, ktoré umožňujú vytvoriť pracovné miesta. Sami sme zdravotne postihnutí, a tak máme skúsenosti s prevádzkovaním chránených dielní," hovorí Boris Klohna, štatutárny zástupca združenia. Agentúra sa venuje aj poradenskej činnosti. Robí pracovnú diagnostiku a počítačové kurzy a spolupracuje s dvanástimi zamestnávateľmi.

Kde zamestnávajú handikepovaných ľudí

Magistrát Bratislavy v súčasnosti zamestnáva dvoch zdravotne postihnutých ľudí. Obaja pracujú na úseku cestného hospodárstva. V lete na určitú dobu zamestnáva občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou aj mestská polícia. Prostredníctvom kamerového systému monitorujú verejný poriadok a zistené nedostatky nahlasujú operačným pracovníkom. Vďaka tomu môže mestská polícia presunúť časť výkonných pracovníkov z kancelárií do terénu.

Magistrát Košíc zamestnáva štrnásť zdravotne postihnutých. Uplatňujú sa v rôznych funkciách ako vrátnici, administratívni pracovníci a pracovníci školských zariadení.

Niektoré mestské polície zamestnávajú zdravotne postihnutých pri práci s kamerovým systémom. V Prievidzi výstupy z bezpečnostných kamier kontroluje jedna nepočujúca žena, druhá operátorka má od lakťa protézu, v Nitre obsluhujú kamerový systém traja telesne postihnutí ľudia, v Senici s kamerovým systémom pracujú šiesti, toľko isto ich je zamestnaných v Trenčíne, v Leviciach sú štyria. (dagu)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 96 756
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 025
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 710
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 944
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 062
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 750
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu