Riaditeľ pohrebníctva nevylučuje, že cintoríny vykrádajú organizované skupiny. |
Viaceré cintoríny preto chránia súkromné bezpečnostné služby. V iných častiach Slovenska je to podľa správcov cintorínov lepšie.
"Situácia je úplne katastrofálna, zhoršila sa začiatkom tohto roka," povedal riaditeľ pohrebníctva Marianum Miloslav Hrádek. Je to spôsobené aj tým, že ľudia ozdobujú svoje hroby čoraz drahšími predmetmi. "Je to, ako keby ste nechali na verejnosti voľne pohodené peniaze." Cena mosadznej vázy sa napríklad pohybuje okolo 5000 korún. "Príležitosť robí zlodeja," dodal.
Za krádežami sú podľa Hrádeka prevažne bezdomovci. "Kradnúť sa začalo najmä vo Vrakuni, kde je útulok pre bezdomovcov, v Podunajských Biskupciach a v Ružinove, no postupne sa to rozšírilo do celého mesta," povedal. Nevylučuje, že ide aj o organizované skupiny, ktoré potom ukradnuté veci predávajú kamenárom. Na stráženie viacerých cintorínov musel správca najať súkromných strážnikov. Policajné hliadky ani súkromní strážnici však problém podľa Hrádka úplne neriešia. "Tam, kde máme SBS-károv, sa takmer nekradne, zlodeji sa však presunú na iné nestrážené cintoríny a vrátia sa, keď už cintoríny nie sú strážené," povedal Hrádek.
Hoci náklady na platenie
súkromných strážcov sa zatiaľ nepreniesli do mestom upravovaného poplatku za nájom hrobového miesta, podľa Hrádka to pôjde napríklad na úkor údržby cintorínov. Situáciu vraj nevyriešia ani mestskí policajti, ktorí podľa neho nemajú kapacity, aby mohli cintoríny dlhodobo strážiť. Krádeže na bratislavských cintorínoch eviduje aj polícia. "Takéto konanie sa môže kvalifikovať ako priestupok alebo ako trestný čin v závislosti od výšky spôsobenej škody," uviedla policajná hovorkyňa Alena Toševová. "Za trestný čin hrozí páchateľovi dvojročné väzenie," dodala.
Vykrádanie cintorínov nie je v porovnaní s Bratislavou ani zďaleka také dramatické v iných častiach Slovenska. "Je to skôr zriedkavé. Sem-tam sa ukradne nejaká vázička, ale veľa takých prípadov nemáme," povedal zástupca správcu žilinských cintorínov Peter Havel.
Podobne sa vyjadril aj Martin Fabik zo správy košických cintorínov. "Skôr máme prípady drobného vandalizmu," poznamenal. Občas sa podľa neho stane, že zlodeji ukradnú celý náhrobný kameň, ktorý možno skončí v rukách kamenárov. "Minule som nachytal bezdomovca, ktorý kradol kvety a potom ich chcel predávať," dodal Pavol Kubík (čtk)
FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ