Karlova Ves, Dúbravka, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves a Záhorská Bystrica budú v hlavnom meste poslednými, kde sa začne montovať kamerový systém mestskej polície. Štvrtý okres je rozlohou najväčší a vybavenie kamerami, ktoré majú pomáhať udržiavať ...
Tam, kde boli nainštalované kamery, trestná činnosť výrazne klesla. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Karlova Ves, Dúbravka, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves a Záhorská Bystrica budú v hlavnom meste poslednými, kde sa začne montovať kamerový systém mestskej polície. Štvrtý okres je rozlohou najväčší a vybavenie kamerami, ktoré majú pomáhať udržiavať poriadok, by stálo desiatky miliónov korún.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
V Lamači však už na dodávateľa systému prebieha výberové konanie. V októbri alebo novembri sa začne s montovaním. Prvá bude kamera na Malokarpatskom námestí, kde dochádza najčastejšie k porušovaniu verejného poriadku, a ďalšie dve by do konca roka mali pribudnúť na ulici Podháj a pri azylovom dome na Furmanskej ulici.
Podľa prednostu Miestneho úradu Branislava Masára, zavedenie prvej kamery bude stáť takmer 300-tisíc korún, z čoho 200-tisíc hradí mesto v rámci programu Bratislava - bezpečné mesto. Zvyšných 100-tisíc korún zaplatí Lamač zo svojho rozpočtu. Prevádzku a údržbu bude platiť mesto.
Kamerový systém má Bratislava od roku 2000, najviac kamier je v Starom Meste - až 17. V Petržalke verejný poriadok monitoruje 11 kamier, v Novom Meste je v prevádzke sedem kamier, rovnako v Ružinove.
Podľa mestskej polície kamery slúžia na predchádzanie pouličnej trestnej činnosti. Za minulý rok bolo na základe podnetov z kamerového systému riešených 6137 udalostí.
"Kde boli nainštalované kamery, tam trestná činnosť výrazne klesla. Napríklad na parkovisku pred ružinovskou nemocnicou dochádzalo veľmi často k vykrádaniu áut. Po nainštalovaní kamery sa situácia výrazne zlepšila," povedal hovorca mestskej polície Peter Pleva. Práve vďaka kamerám sa podľa neho podarilo napríklad aj vytlačiť prostitútky zo známych stanovíšť na Krížnej a Špitálskej ulici.
Okrem prevencie však táto technika podľa Plevu pomáha aj pri odhaľovaní trestnej činnosti. "Nedávno sa napríklad stalo, že skupinka 19- a 20-ročných opitých mladíkov prepadla staršieho pána. Zachytila ich kamera, vďaka ktorej sme ich zadržali o pár ulíc ďalej," dodal.
Podľa mestských policajtov nie sú problémy ani s poškodzovaním kamier. Známy je však prípad zo Serede, kde niekto pred časom bezpečnostné kamery rozstrieľal.
Mestá si kamery chvália, nie sú však všade
Kamerovým systém zatiaľ na Slovensko nie je vybavená ani polovica miest. V Košiciach-Šaci pomohli kamery k objasneniu vraždy. Pri bankomate vtedy vrah zaútočil na pracovníka SBS a dvadsaťjedenkrát ho bodol nožom. "Kamery sú veľkým prínosom," povedal Milan Dvorožňak, náčelník mestskej polície v Košiciach. V meste sú zatiaľ štyri.
V Banskej Bystrici sa vďaka kamerám podarilo odhaliť napríklad aj vykrádača novinových stánkov. "Vandali a zlodeji si už nedovoľujú to, čo si kedysi dovoľovali," povedal náčelník polície v Bystrici František Vaškovič. Kamier je tu päť, v súčasnosti dve nefungujú. "Sú poruchové, máme s nimi technické problémy."
Od piatka má prvé tri kamery aj Rožňava. Keďže sa mestu nepodarilo získať peniaze od vlády, rozhodlo sa, že do techniky investuje samo. Mestský rozpočet stojí systém asi 900 000 korún. S rozširovaním systému náčelník polície Ernest Schuller ráta, podľa neho je to nutnosť. "V budúcnosti musia pribudnúť ešte pri cintoríne, športovom areáli alebo v odľahlej Bani," povedal.
V Žiline kamery vytlačili drobnú kriminalitu z centra do okrajových častí. Po meste ich je teraz 11, podľa náčelníka polície Miloša Michelčíka chýba kamera ešte na autobusovej stanici. (dot)
Autor: čtk