Oltár, olejomaľba na dreve, 1547, zmenšená fotokópia. Oltár bol namaľovaný po Lutherovej smrti a zobrazuje kážuceho reformátora, krstiaceho Melanchthona a Johannesa Bugenhagena, farára cirkevného zboru v konfesijnej scéne. Aj Melanchthon, aj Bugenhagen videli slávnostné odhalenie oltára. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Martin Luther - reformátor je názov výstavy, ktorá 460 rokov po smrti tejto významnej osobnosti cirkevných i svetových dejín prichádza do nášho mesta. Putovnú expozíciu vo štvrtok slávnostne otvorili vo Dvorane Ministerstva kultúry SR.
Výstava, ktorá potrvá do 10. septembra, prináša odpovede na otázky, ako sa obyčajný profesor na malej saskej univerzite stal svetoznámym reformátorom. Približuje jeho život, dielo, význam i niekdajšie Nemecko na dobových mapách a glóbuse. Návštevníci sa môžu pozrieť do tváre Luthera, vystavené sú podobizne jeho rodičov.
Veľký nemecký reformátor stredovekej cirkvi Martin Luther (1483 - 1546) sa stal známym v Európe bojom proti nebiblickému učeniu vtedajšej cirkvi, predávaniu odpustkov a snahou šíriť čisté evanjelium.
Z katolíckej cirkvi ho vyobcovali, stal sa zakladateľom protestantizmu.
Generálny biskup evanjelickej cirkvi na Slovensku Július Filo na vernisáži povedal, že Luther urobil z národnej kultúry médium prenosu evanjelia. Bibliu totiž preložil do nemčiny, a tak položil základy spisovnej nemčiny. "Naša cirkev žije z diela reformácie dodnes," dodal.
Výstavu pripravilo Centrum Martina Luthera vo Wittenbergu. Jej cesta sa začala na 10. valnom zhromaždení Svetového luteránskeho zväzu v júli roku 2003 vo Winnipegu v Kanade a odvtedy prešla viacerými štátmi sveta na americkom i európskom kontinente, odkiaľ poputuje i do Afriky. Na Slovensko prišla z poľskej Varšavy.
Od nás poputuje do Budapešti a potom do Viedne.
(tasr)