„Na asi päťkilometrovej trase bude šesť tematických panelov a dva vstupné od Svätého Jura i Čiernej Vody,“ povedala Danka Thalmeinerová z Asociácie priemyslu a ochrany prírody.
Panely budú informovať o živote v šúrskom rybníku, bohatstve jelšového lesa, minulosti a súčasnosti Panónskeho hája, starom dube s dierou pre sovy, živote v slanisku a iných zaujímavostiach.
„Úvodný panel bude vyrobený aj ako dar pre okolité obce Svätý Jur, Vajnory a Čierna Voda,“ dodala Thalmeinerová.
Náučný chodník je súčasť projektu na obnovu vodného režimu v rezervácii Šúr. Na rozlohe 991 hektárov sa tam nachádza najrozsiahlejší súvislý komplex zamokreného slatinného jelšového lesa so vzácnym zložením flóry a fauny, pričom ide pravdepodobne o posledný pôvodný biotop jelšového lesa tohto typu v strednej Európe.
Asociácia priemyslu a ochrany prírody v roku 2003 získala v rámci eurofondu Life Nature finančné prostriedky na revitalizáciu tohto územia vo výške 300-tisíc eur a štyria domáci partneri – Slovenský vodohospodársky podnik Bratislava, Slovenský pozemkový fond, Správa chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a mesto Svätý Jur prispeli čiastkou 100-tisíc eur.