Nový zákon, ktorý má Bratislavu postaviť na úroveň vyššieho územného celku, je veľkou neznámou, tvrdí primátor Malaciek Jozef Ondrejka.
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Verejnosť sa s ním má oboznámiť v septembri, no do týchto chvíľ obsah návrhu, ktorý chce predložiť primátor hlavného mesta Andrej Ďurkovský, nepoznajú ani starostovia mestských častí, ani primátori okresných miest súčasného Bratislavského samosprávneho kraja. Zatiaľ sa len predpokladá, že Bratislava získa postavenie vyššieho územného celku a okresy Malacky, Pezinok a Senec sa stanú súčasťou Trnavského kraja, dodal Ondrejka.
Spôsob predkladania týchto iniciatív považuje za maximálne nedemokratický. Samosprávy úze—mia, ktoré má vraj byť ako nechcené dieťa odvrhnuté do iného vyššieho územného celku, nedostali vôbec príležitosť vyjadriť sa k návrhu zákona. Starostom a primátorom prekáža aj forma, akou príprava zákona postupuje. Autori návrhu dotknuté samosprávy obchádzajú, informácie dostávajú len z médií. Navyše nevedia, či Trnavský samosprávny kraj súhlasí s takýmto riešením, uviedol Ondrejka.
K úvahám o postavení Bratislavy ako samosprávneho kraja vedú predovšetkým finančné dôvody – hlavné mesto si myslí, že dopláca na vidiek. Ondrejka vidí riešenie v zmene správy regionálnych komunikácií a prehodnotení fiškálnej reformy. Stopercentný princíp solidarity, ktorý je základom reformy, spôsobuje, že Bratislavský kraj s vysokou produkciou je znevýhodnený v porovnaní s ostatnými regiónmi.
Bratislave by podľa Ondrejku pomohla aj optimalizácia nákladov predovšetkým na úrovni magistrátu.