Za púšťanie rádia či cédečiek v kaviarni musia prevádzkovatelia platiť.
FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ
ýrobcov zvukových záznamov Slovgramu poplatok.
Kaviarnici si však poplatok za púšťanie hudby mýlia s koncesionárskym poplatkom za rádio.
Slovgram kontroluje dodržiavanie autorských práv aj prostredníctvom inšpektorov, ktorí navštevujú kaviarne a sledujú, či v nich hrá reprodukovaná hudba.
„Bez hudby to nejde,“ hovorí majiteľ Café Ister na Ventúrskej Július Radoš. Poplatky platí, počas otváracích hodín tu rádio počuť neprestajne, podnik má aj televízor. „Stojí ma to asi tisíc korún ročne,“ dodal Radoš. Nedávno ho zastihli kontrolóri Slovgramu. Zmluva sa nepredlžuje automaticky, podpísal teda novú na ďalší rok. Podľa neho však veľa jeho kolegov – kaviarnikov nechce poplatky platiť.
„Spoliehajú sa na to, že kvôli takým nízkym sumám ich nebude nikto brať na zodpovednosť,“ hovorí Richard Pienčák, vedúci oddelenia verejných produkcií Slovgramu.
Plateniu sa niektorí kaviarnici snažia vyhnúť púšťaním rádia. Majiteľ kaviarne v centre, ktorý si neželá byť menovaný, za rozhlasové vysielanie platí koncesionársky poplatok. Tým pokladá svoju poninnosť za splnenú. „Slovgramu neplatím nič,“ hovorí.
Pienčák dodáva, že problémom je aj neznalosť tejto povinnosti. „Poplatky sa musia odvádzať aj za púšťanie rádia či televízie. Viacerí si to pletú či uvádzajú mylne ako argument, prečo nemusia za hudbu v kaviarni platiť,“ hovorí Pienčák.
Ďalšími argumentom je zamieňanie si spoločností SOZA (ochranný zväz autorský) a Slovgramu. Nutné je mať uzatvorenú zmluvu s oboma organizáciami.
Inšpektori, ktorí sledujú dodržiavanie autorského zákona sa pri kontrole musia legitimovať preukazom s fotografiou, na ktorom je uvedené aj telefónne číslo, kde si kontrolovaný môže overiť ich totožnosť.
V prípade veľkých škôd, napríklad pri neoprávnenej prevádzke hudobných automatov, hrozí kaviarnikom trestný čin odňatia slobody až na osem rokov.
Podľa minuloročnych štatistík v Bratislave uzatvorilo zmluvu s organizáciou Slovgram viac ako 400 zariadení.