Bratislava je jedno z mála miest, ktoré naďalej umožňuje viac ako 70-ročným dôchodcom a ťažko zdravotne postihnutým cestovať bez platenia.
ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA
Dôchodcovia nad 70 rokov a držitelia preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím by si pred cestovaním do iného mesta mali overiť, koľko zaplatia za mestskú hromadnú dopravu. Tarify dopravných podnikov sa totiž v rôznych mestách líšia.
Bratislava je jedno z mála miest, ktoré naďalej umožňuje viac ako 70-ročným dôchodcom a ťažko zdravotne postihnutým cestovať bez platenia. Pracovníčka dopravného podniku nám povedala, že preukaz na zľavnené lístky môžu dostať aj ľudia z iných miest. Jeho platnosť sa už neobnovuje, takže ho môžu používať, až kým nedosiahnu vek na bezplatné cestovanie. "Je to výhodné," pochvaľuje si 65-ročná dôchodkyňa Mária Horvátová z Nitry. "Do Bratislavy chodím často, tak som si vybavila kmeňovú kartu za sedem korún a teraz precestujem oveľa menej peňazí."
Dôchodcovia nad 70 rokov, ktorí chcú v Bratislave cestovať zadarmo, musia mať trvalý pobyt na Slovensku a občiansky preukaz. Ľudia so zdravotným postihnutím neplatia ani za invalidný vozík či za vodiaceho psa. Ak majú preukaz so sprievodcom, cestuje aj ten zadarmo. Mladší dôchodcovia platia o 50 percent menej ako iní cestujúci. Potrebujú si však vybaviť kmeňový list alebo čipovú kartu.
Výhody bezplatného cestovania pre starších dôchodcov a ťažko chorých ľudí sa podarilo zachovať aj v Košiciach a v Prešove. V obidvoch mestách majú 50-percentnú zľavu dôchodcovia, ktorí neprekročili vek 70 rokov.
V inej situácii sú Žilinčania. Musia si platiť zľavnené cestovné lístky. Pracovník dopravného podniku nám povedal, že k takémuto riešeniu ich viedol nedostatok financií. "Dosť ma prekvapilo, keď som zistila, že aj v mojom veku ešte musím za cestovanie platiť. Ukrajovať ďalšie peniaze z dôchodku nie je ľahké, ale už som si zvykla," hovorí 78-ročná Emília Svitková zo Žiliny.
Mesto však naďalej prispieva na prepravu ťažko zdravotne postihnutých ľudí. Majú 360 ciest ročne za korunu, potom musia platiť cestovné zľavnené o 30 až 33 percent.
Do konca roku 2003 bola mestská hromadná doprava v každom meste regulovaná štátom a dôchodcovia, ktorí prekročili vek 70 rokov a ťažko zdravotne postihnutí cestovali na celom Slovensku bezplatne. Od roku 2004 však dopravné podniky prešli pod správu vyšších územných celkov a nakoniec pod správu jednotlivých obcí. Tie upravili výšku cestovného podľa svojich finančných možností.
Zľavy v MHD
Bratislava
dôchodcovia starší ako 70 rokov a ťažko zdravotne postihnutí s preukazom cestujú bez platenia dôchodcovia do 70 rokov majú 50-percentnú zľavu Banská Bystrica
dôchodcovia starší ako 70 rokov platia päť korún u vodiča a štyri koruny, ak majú čipovú kartu dôchodcovia do 70 rokov majú takmer 30-percentnú zľavu ťažko zdravotne postihnutí platia jednu korunu Nitra
dôchodcovia starší ako 70 rokov a ťažko zdravotne postihnutí platia dve koruny dôchodca, ktorý ešte nemá 70 rokov, platí cestovné zľavnené 25 percent priamo u vodiča, s čipovou kartou má zľavu takmer 40 percent Trenčín
dôchodcovia nad 70 rokov a ťažko zdravotne postihnutí majú 50-percentnú zľavu (dagu)