V parčíku na Račianskom mýte majú problémy s narkomanmi. Použité striekačky odhadzujú v parku. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Nový okrskár mestskej polície, ktorý má na starosti rajón Račianskeho mýta a okolia, má za sebou prvý mesiac pôsobenia v novej funkcii. Jozef Gajdoš, dlhoročný zamestnanec polície, tu od júla stráži dodržiavanie verejného poriadku. Na starosti má oblasť približne od Pionierskej ulice cez Račianske mýto až po Daňový úrad a viadukt na Račianskej ulici.
Podľa hovorcu mestskej polície Petra Plevu, si okrskára vyžiadali samotní obyvatelia lokality. V parčíku na Račianskom mýte sa totiž často zdržiavajú neprispôsobiví ľudia a bezdomovci, mamičky s deťmi sa sťažovali na psičkárov, ktorí vetrajú psy na detskom ihrisku.
"Obyvatelia si pomaly zvykajú, oslovujú ma a zastavujú počas pochôdzok. Niektorí majitelia psov, keď ma zbadajú, hneď si psa uviažu, no, bohužiaľ, sú aj takí, ktorí psa náročky uvoľnia," hovorí Gajdoš. Za sebou už má aj niekoľko negatívnych skúseností - bezdomovci ho nerešpektujú a niektorí ľudia sú k nemu vulgárni.
V tomto smere udelil niekoľko pokút, no prvoradá je vraj prevencia. "Nie je mojím úmyslom za každú cenu pokutovať. Snažím sa obyvateľov hlavne upozorňovať a usmerňovať, niekedy ich treba aj trocha vychovávať."
Podľa obyvateľov z okolia sú v parčíku problémy s narkomanmi, ktorí si do neďalekej nonstop lekárne chodia kupovať injekčné striekačky. Pri fotografovaní v sobotu sme tu zachytili deti hrajúce sa s použitými striekačkami. Vedeli, v ktorých kríkoch sa striekačky povaľujú a kde ich je najviac.
Okrskár však problémy s narkomanmi nepotvrdil. "Čo sa týka lekárne, oblasť je monitorovaná kamerovým systémom. My tu skôr evidujeme problém s parkovaním, zákazníci stoja na nespevnených plochách a ničia zeleň," povedal Gajdoš.
Informácia o použitých striekačkách bola novou aj pre hovorcu polície Plevu, ešte sa s tým v parčíku nestretol. "Hneď zajtra (dnes - pozn. red.) budem kontaktovať správcu ihriska, aby striekačky dal vyzbierať a podnikneme všetky možné kroky, aby sa problém riešil." Ako Pleva dodal, upovedomí aj okrskára.
Okrskári od júla minulého roka začali pôsobiť vo vybraných bratislavských mestských častiach. V súčasnosti ich je dvanásť, podľa prepočtov by bol ideálny počet pre Bratislavu 55. Od okrskárov si mestská polícia sľubuje lepší kontakt s občanmi a okamžité riešenie problémov. Okrem služby v teréne sú k dispozícii aj v úrade. K ich bežnej výbave patrí mobilný telefón a malý motocykel.
DOROTA KRÁKOVÁ