SME

Prevádzkari kúpalísk sa boja, že už je po sezóne

Kým tohoročný júl bol v hlavnom meste jeden z najteplejších v celej histórii meteorologických meraní, počas týchto ...

Kým počas horúčav v júli bol Draždiak cez víkendy plný kúpajucich sa, prudká zmena počasia otočila situáciu o 180 stupňov. Aj na bagroviskách mimo mesta, známych priezračnou vodou, je to rovnaké. Na snímke Košariská pri Rovinke. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL a PAVOL MAJER

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým tohoročný júl bol v hlavnom meste jeden z najteplejších v celej histórii meteorologických meraní, počas týchto dní nie je na prírodných kúpaliskách nikto. Prevádzkari kúpalísk a bufetári sa obávajú, že už je po sezóne. Po horúcom júli prišlo prudké ochladenie, maximálna denná teplota sa pohybuje iba okolo 24 stupňov.

SkryťVypnúť reklamu

"Návštevnosť teraz nie je žiadna, hoci personál kúpaliska tu je," povedal riaditeľ Eko podniku Nové Mesto Viliam Žákovič, ktorý spravuje Kuchajdu. A to pritom na Kuchajde tento rok v júli padali rekordy - chodilo sem denne aj 15-tisíc ľudí, hoci po niekoľkých dňoch veľkých horúčav už návštevnosť začala klesať, ľudia boli prehriati.

Aj počas chladnejšieho počasia sa však areál dá využívať na oddych, sú tu štyri ihriská na plážový volejbal, tenisový kurt s umelou trávou a ihrisko na basketbal.

Prázdno je aj na Draždiaku, cez víkend tu plávali len labute, okolo jazera sa prechádzali iba psičkári. Júl tu bol tiež nadštandardný, areál však nie je platený, za všetko tak môžu hovoriť iba tržby stánkarov. Počas slnečných dní sa tu totiž niekde čakalo na langoš aj dvadsať minút.

SkryťVypnúť reklamu

"Za ten prvý letný mesiac majiteľ zarobí toľko, že už ani nemusí mať potom otvorené," povedal pracovník v stánku s občerstvením, ktorý si neželal byť menovaný. Je to tak podľa neho vždy, že v júli sa zarába lepšie ako v auguste. "Teraz ani nemáme otvorené, vlastne asi žiaden iný stánok, neoplatí sa to v takomto počasí," dodal.

Podobne na tom sú aj Zlaté piesky. "Je to absolútna zmena," povedal o situácii spred dvoch týždňov a teraz vedúci prevádzky Marián Bohunský. Denne sem chodilo aj šesťtisíc ľudí, počas slnečných víkendov aj viac. V piatok bolo zatvorené, prevádzka by stála zbytočné náklady. "Nie je tu nikto okrem ubytovaných hostí," hovorí Bohunský.

Aj podľa neho počasie je väčšinou lepšie v júli. "Všeobecne tržby v auguste klesajú." Ako dodal, podľa predpovedí sa však má po 13. auguste vyčasiť.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ hodnotí sezónu na Zlatých pieskoch ako dobrú, nadpriemernú oproti minuloročnému upršanému letu, keď tu bolo len sedem poriadnych prevádzkových dní. "Už príjmy z júla prekročili náš plán na celú sezónu."

Aj známe senecké Slnečné jazerá teraz zívajú prázdnotou. "Ľudia prestali chodiť, denní turisti tu takmer nie sú," povedala riaditeľka Správy cestovného ruchu v Senci Silvia Škultétyová. Tí, čo prišli stanovať, sa balia, rezervácia bungalovov však napriek tomu pokračuje. "Väčšina z nich už je zarezervovaná, každý deň telefonuje niekoľko ľudí, ktorí si pobyt objednávajú," dodala.

Predbežné predpovede na mesiac dopredu hovoria o tom, že slnečné počasie sa k nám opäť vráti, aj keď teploty už nebudú dosahovať také vysoké hodnoty.

Problémy s riasami majú Rusovce a Zlaté piesky

Povolenie na prevádzku malo v uplynulom týždni 27 prírodných kúpacích oblastí. Podľa riaditeľa Úradu verejného zdravotníctva Ivana Rovného kúpaliská s povolenou prevádzkou nemali vážne nedostatky.

V Bratislavskom kraji podľa rozborov vzoriek vôd z prírodných kúpalísk v okrese Malacky zistili nadlimitný obsah siníc, rias a enterokokov v jazere Malé Leváre. Slnečné jazerá v Senci majú v poslednom období tiež zhoršenú kvalitu vody, v Plaveckom Štvrtku sa zvýšený výskyt enterokokov už nepotvrdil. Nadlimitný obsah rias zostáva na Rusovskom jazere a na Zlatých pieskoch. Odbery vzoriek vôd sa počas sezóny robia v dvojtýždňových intervaloch. (tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 042
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 044
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 728
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 963
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 263
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 034
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 763
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu