Vlastníci bytov na Mraziarenskej ulici už dlhšiu dobu rokujú s úradmi aj stavebníkmi, zatiaľ sa im však nepodarilo dosiahnuť, aby sa neznesiteľný hluk znížil.
FOTO SME – PAVOL MAJER
ciách.
Hluk ich trápi už od jesene
Situácia sa nezlepšila a v posledných teplých dňoch sa pre obyvateľov stala neznesiteľnou.
„Naše domy sú postavené tak, že okná spální smerujú práve na Mraziarenskú. Býva tu veľa dôchodcov, ktorí museli v horúčavách ostať zo zdravotných dôvodov doma. Nemali tak ako uniknúť hluku,“ povedala Jana Miklovičová, zástupkyňa vlastníkov bytov na Mraziarenskej.
So stavebným hlukom tu majú problémy už od minulej jesene. Pri stavbe polyfunkčného domu Octopus vtedy stavebníci robili hlučné práce často až do noci. Teraz je hlučnejšie na stavbe ružinovského centra. Podľa obyvateľov z okolia v pracovné dni aj cez víkend začínajú stavbári s hlučnou prácou už ráno o šiestej .
Problém nikto nerieši
Vlastníci bytov preto poslali na stavebný úrad novú sťažnosť, kde sa pýtajú, kto povolil hlučné práce skoro ráno a cez víkendy.
Pracovníčka stavebného úradu nám povedala, že do stavebného povolenia nie sú oprávnení dať podmienky, ktoré stanovujú pracovný čas. Robia vraj ale štátny stavebný dozor, čo znamená, že stavebníkov upozornia a spíšu zápis. Rušenie nočného pokoja majú podľa pracovníčky stavebného úradu riešiť prostredníctvom polície a pre meranie hluku sa môžu obrátiť na regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Peter Rybár z tohto úradu nám povedal, že stavebníci sú povinní zabezpečiť meranie hluku, ktorý pri stavebnej činnosti vzniká a neprekračovať prípustné hodnoty. Sťažnosti obyvateľov rieši odbor životného prostredia tohto úradu. Na jeho podnet sa potom robia merania hluku. V celom meste však majú len šiestich pracovníkov, ktorí nemôžu reagovať okamžite. Spomaľuje ich úradný postup vybavovania sťažností. „Môže sa stať, že na stavbu prídeme o dva dni neskôr, ako bol nadmerný hluk ohlásený a je tam ticho. Hlučné práce sa potom na stavbe robia ďalší deň zase,“ hovorí Rybár.
Na odbore životného prostredia sú presvedčení, že tento problém má riešiť stavebný úrad. Regionálny úrad verejného zdravotníctva je ochotný spolupracovať. Na jeho žiadosť sa môže hluk zmerať. Výsledky by poslali stavebnému úradu a ten by musel vyvodiť dôsledky. V prípade prekročenia povolenej hladiny hluku staviteľovi hrozia sankcie.
Aké sú prípustné hodnoty hluku
Nariadenie vlády z tohto roku stanovuje prípustné hodnoty vo vonkajšom prostredí pre deň, večer a noc. Za vonkajšie prostredie sa považuje priestor, v ktorom sa zdržujú ľudia z oddychových, rekreačných, liečebných alebo iných ako pracovných dôvodov.
V priestore pred oknami nesmú byť cez deň a večer hodnoty hluku vyššie ako 50 decibelov. V noci nesmú prekročiť 45 decibelov. (V pracovnom prostredí je povolená hladina hluku 80 až 85 decibelov – pozn. red .)
Pri stavebnej činnosti je povolené prekročiť tieto hladiny o 10 decibelov. V pracovných dňoch je zvýšená hladina hluku povolená od siedmej ráno do desiatej večer a v sobotu od ôsmej ráno do trinástej.
Čo môže hluk spôsobiť
Aj pri nižších hladinách môže hluk vyvolať stres. U ľudí, ktorí sú dlhodobo vystavení nadmernému hluku, sa môže zvýšiť pulzová frekvencia a krvný tlak, môže sa narušiť činnosť tráviacej sústavy a imunita. Prílišný hluk v tehotenstve môže mať negatívny vplyv na neskorší vývoj dieťaťa, najmä na jeho sluch.
(dagu)