V noci sa Bratislavčania spoliehajú na taxíky.
FOTO – ARCHÍV SME
Riaditeľ prevádzky a techniky d opravného podniku Bronislav Veigl povedal, že podnik má dostatok ľudí aj vozidiel na zahustenie nočných spojov, chýbajú však peniaze. „ D opravný podnik je iba vykonávateľom služieb, ktoré si uňho objedná a zaplatí mesto,“ povedal Veigl.
Podľa hovorkyne Evy Chudinovej magistrát žiadne zmeny v nočnej doprave neplánuje, na zahustenie spojov nemá peniaze. Súčasné intervaly nočných spojov sú podľa mesta na Bratislavu postačujúce a prispôsobené zatváracím hodinám podnikov.
„V nočných spojoch sme zaznamenávali prípady vandalizmu a kriminality, ohrození boli často aj šoféri, skôr ako o zahustení nočných spojov sa uvažovalo istý čas aj o ich úplnom zrušení,“ povedal Miroslav Borišinec z magistrátu.
„ V Prahe premáva nočná doprava každých 20 minút, vo Viedni je to každých 30 minút, z tohto pohľadu sa 75-minútové intervaly nočných spojov môžu zdať mnohým vysoké,“ povedal Veigl. Podľa Borišinca na magistráte nezaznamenali žiadne sťažnosti Bratislavčanov.
Veigl však podľa vlastných slov eviduje, že niektorí cestujúci sú s vysokými intervalmi nočných spojov nespokojní.
D o 150-tisícovej Petržalky premávajú v rámci každého intervalu len dve nočné linky, čo najmä cez víkendy nepostačuje množstvu cestujúcich. „Zmeny i efektívnejšie prečíslovanie liniek by nočnej doprave i cestujúcim pomohli,“ myslí si Veigl.
V Bratislave sa začali najprv skracovať nočné grafikony hromadnej dopravy, nočné autobusy začali jazdiť v apríli 1995 hviezdicovitým spôsobom z hlavnej stanice. Podobne funguje nočná doprava napríklad v Brne.
Finančná situácia v dopravnom podniku je už niekoľko desiatok rokov vážna. M esto, ktoré je stoper c entným akcionárom, vlani radikálne obmedzilo dopravu v Petržalke, aby tak ušetrilo náklady.
Autor: lin