Obyvatelia Starého Mesta budú môcť od soboty sledovať televíziu TV Centrum. Po Ružinove, Novom Meste, Dúbravke a Karlovej Vsi tak má ďalšia mestská časť lokálnu televíziu a to tesne pred komunálnymi voľbami. Vznik televízie sprevádzali výhrady niektorých politikov.
Pracovisko firmy TV Centrum je na Heydukovej ulici 25. Moderne zrekonštruovaný interiér je v kontraste s ošumeným zvyškom budovy, v ktorej sídlia aj pracoviská miestneho úradu.
Priestory má firma prenajaté od mestskej časti do 18. januára 2018 za 53-tisíc korún mesačne. Celé technologické vybavenie je majetkom samosprávy.
Podľa zmluvy má televízia odvysielať štyri relácie jednu zameranú na osobnosti, dve kultúrne a jednu diskusnú. Relácie majú byť v celkovej cene, ktorá zodpovedá nájomnému 53-tisíc korún a s celkovým vysielacím časom 145 minút.
Zatiaľ len na skúšku
"Budeme vysielať skúšobne na mesiac," povedal riaditeľ Štefan Dlugolinský. Počas tohto obdobia nebudú ešte fungovať kontaktné relácie s divákmi, ale bežať bude večerné vysielanie od 19.30 do 22.00 a počas dňa textové informácie. Tie už v sídle televízie týždeň testujú. "Dolaďujeme technické detaily," povedal riaditeľ. Ako sme sa dozvedeli, ešte včera bolo treba čosi narýchlo opravovať.
Vo vysielacej štruktúre sa majú na jeseň začať objavovať nové programy. "Spravodajstvo by sme postupne chceli rozšíriť na denné," povedal Dlugolinský. Priestor majú dostať aj publicistické relácie Téma, Profil, Kultúra, hudobná relácia pre mladých, vzdelávací program Kaleidoskop alebo celovečerný film. To však bude závisieť od zmlúv, ktoré televízia uzavrie s majiteľmi vysielacích práv.
Vznik s výhradami
Zrod televízie nebol celkom štandardný a sprevádzali ho reči o netransparentnosti. O zámere zriadiť ju rozhodli staromestskí poslanci vlani v máji na známom tatranskom rokovaní, no už vtedy boli niektorí ostro proti.
Starosta Peter Čiernik prezentoval televíziu ako svoju aktivitu sám vybral firmu na prevádzkovanie televízie, do ktorej vstúpila mestská časť vkladom 40-tisíc korún. Podľa obchodného registra vznikla spoločná firma vlani 25. septembra, ale zastupiteľstvo hotovú vec schvaľovalo o pol roka neskôr.
"V záujme zachovania objektivity navrhujem vymenovať programovú radu, ktorej predsedom bude starosta," povedal v tom čase Čiernik.
Mestská časť má v spoločnosti 20-percentný podiel, čo je málo na rozhodujúce slovo vo firme. Poslancom sa v čase schvaľovania zámeru nepáčilo aj to, že nemajú informácie o firme či o konkrétnej zmluve. Na návrh poslancov za OKS dal nakoniec starosta poslancom predložiť návrh zmluvy na nahliadnutie.
Na poslednom rokovaní malo zastupiteľstvo zmluvu schváliť, ale vicestarosta dal návrh stiahnuť z rokovania a preložiť na september, lebo starosta musel z rokovania odísť. Napriek tomu sa začne vysielať.
V rozpočte na tento rok je na televíziu vyčlenených päť miliónov, čo sa niektorým zdalo málo na vytvorenie fungujúceho vysielania. Zvyšok chcel starosta pokryť pomocou reklamy.
Televízia a samospráva
Podľa poslanca za OKS Ondreja Dostála nie je úlohou samosprávy, aby prevádzkovala médiá. "Naďalej tvrdím, že toto rozhodnutie bolo nesprávne," hovorí Dostál.
Podľa neho vzniká pri lokálnych televíziách, ktoré riadia samosprávy riziko, že nebudú objektívne, ale stanú sa nástrojom na propagáciu politikov. "Televízia by mala byť, naopak, nástrojom na demokratickú kontrolu politiky," povedal Dostál.
Okrem toho bývajú lokálne televízie málo sledované, a nie vždy sa ich podarí udržať. To sa stalo napríklad v Petržalke.