, ktoré by zmenili zriaďovateľa.
Primátor Andrej Ďurkovský minulý týždeň povedal, že zákon by mohol ísť do parlamentu v októbri. Ďalšie informácie mesto zverejniť nechce. "O konkrétnych krokoch aj o zákone budeme včas informovať," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.?Primátor chce vraj ešte rokovať s premiérom a potom so zákonom oboznámiť starostov mestských častí aj verejnosť.
Hoci sa o zákone diskutuje už niekoľko rokov, dnes sú všetci vo vyjadreniach opatrní.?Starostovia, ktorí podporovali odčlenenie Bratislavy ako samostatného kraja, sú rozpačití. Podľa hovorkyne novomestskej samosprávy Valérie Reháčkovej sa ťažko vyjadruje, kým nie je známe znenie zákona. Starosta Nového Mesta Richard Frimmel je pritom predsedom združenia starostov bratislavských mestských častí.
"K zákonu, ktorý pripravil primátor Ďurkovský, sa zatiaľ nevyjadrujeme, pretože nepoznáme jeho podobu," povedal aj hovorca Starého Mesta Marek Hitka. Podľa neho sa doteraz primátor stretol so starostami na túto tému, ale názorovo sa nezhodli. Obe strany mesto a starostovia, sa nevedia dohodnúť na delení peňazí a kompetencií.
Takisto bol vždy problém s postupom prípravy zákona. Novelizovať zákon o Bratislave z roku 1990 sa pokúšali aj dvaja predchádzajúci primátori.
Peter Kresánek s tým prišiel pred komunálnymi voľbami v roku 1994. Návrh mesta nasledoval protinávrh mestských častí a iniciatíva v napätej politickej situácii nemala šancu na úspech.
Primátor Jozef Moravčík prišiel s myšlienkou novely v roku 2000. Jeho návrh "veľkej Bratislavy" sa stretol s nesúhlasom mestských častí a na jeho presadenie sa nenašla ani vôľa v parlamente.
Aj tento zákon by mohol naraziť na problémy pri schvaľovaní v mestskom zastupiteľstve a potom aj v parlamente. "Každý poslanec v zastupiteľstve sa bude rozhodovať podľa toho, kde pôsobí," povedal Martin Kuruc, ktorý zastupuje SDKÚ v ružinovskom, mestskom i krajskom zastupiteľstve, ako aj v parlamente.
Kuruc pripustil, že by mohlo prísť k stretu záujmov, on sám však zatiaľ nevedel povedať, ako by hlasoval, lebo zákon nepozná. "Je však na zváženie, či je naozaj vhodné odčleniť okresy terajšieho Bratislavského kraja od Bratislavy," povedal.
V parlamente podľa Kuruca skôr zaváži pomer bratislavských a mimobratislavských poslancov. "Na druhej strane, všetkým by malo ísť o to, aby mala Bratislava dôstojné postavenie," dodal.
Ak sa aj zákon podarí presadiť, je otázne, či sa niektoré zmeny stihnú uplatniť v praxi ešte do komunálnych volieb. Hovorí sa napríklad, že by sa mohli znižovať počty poslancov v mestskom i miestnych zastupiteľstvách. Posledný zákonný termín na zverejnenie počtu kandidátov pre decembrové voľby je 27. september.