.
Najhorší je Draždiak
Kúpajuci sa na Draždiaku si v týchto dňoch riadne rozmyslia, kam si odskočia na toaletu. Keďže jazero oficiálne nie je kúpaliskom, neexistuje povinnosť záchody udržiavať.
"Je to tu hrozné," povedala Eva Konečná, pravidelná návštevníčka areálu jazera. "Lepšie by bolo vydržať domov." Ako hovorí, na murovaných toaletách zo strany volejbalového ihriska zažila už nejeden šok. "Sú upchaté, tečú a na podlahe je plno vody, pri umývadlách chýbajú trúbky a kohútiky." Počas minulého týždňa sa na zemi váľali použité dámske vložky a tampóny, návštevníčka už zažila, že sa dakto jednoducho "netrafil do misy".
Funkčných je vždy len niekoľko záchodov, hoci ich je osemnásť. Ľudia by radšej išli na toalety do reštaurácie za tenisovými kurtmi, ale tam ich v plavkách nepustia.
Voľne prístupné stavané toalety, otvorené denne od 8.00 do 21.00, má v správe blízka reštaurácia, tá ich prevádzkuje v rámci správy nad priľahlou plážou.
Ako povedal Marek Papajčík, tlačový tajomník Petržalky, ak sú tu nejaké hygienické zariadenia, tak patria prevádzkam v okolí reštaurácii a bufetom. Situácia sa však má zmeniť, stavba murovaných sociálnych zariadení by sa tu mala začať na jeseň.
Podľa hygienika Stanislava Dubu zo Štátneho zdravotného ústavu sociálne zariadenia na kúpaliskách si musí ustrážiť prevádzkovateľ. A hoci je Draždiak zvláštny prípad, štátny dozor kontroluje toalety aj tu pravidelne raz za mesiac. Podľa poslednej kontroly boli záchody v poriadku.
"Môže sa to meniť zo dňa na deň, ľudia sú schopní zašpiniť záchody aj za dve hodiny," povedal.
Kontrola môže uložiť na mieste blokovú pokutu alebo uložiť pokutu do výšky niekoľkých desiatok tisíc korún. Záchody na kúpaliskách kontroluje aj Slovenská obchodná inšpekcia v rámci kvality služieb.
Zlaté piesky sú v poriadku
Na platenom prírodnom kúpalisku Zlaté piesky, ktoré spravuje STARZ, prevádzkujú štyri sociálne zariadenia. Spolu je v nich 51 pisoárov, 50 kabínok pre mužov a 70 pre ženy. Dve sú otvorené od 8.00 do 22.00, zvyšné majú nonstop prevádzku, slúžia aj pre hostí z kempingu. Vstup je bezplatný, o čistotu sa stará stála služba.
Michal Hargaš, zástupca vedúceho prevádzky povedal, že zariadenia zodpovedajú hygienickej kapacite 15-tisíc ľudí, pre návštevníkov kúpaliska teda stačia. "V najväčšom návale sem chodí tak sedemtisíc ľudí, viac ich je len, ak robíme nejaké akcie." Dodal, že v takom prípade poslúžia ešte toalety, ktoré patria ku kempingu, otvorené nepretržite. Spravuje ich súkromná firma, ktorá má na starosti ubytovanie kempingových hostí.
Stála služba počas dňa priebežne dopĺňa toaletný papier a mydlo. "S mydlom máme trochu problémy, ľudia ho tu dosť kradnú," hovorí Hargaš.
Návštevníčka kúpaliska, 17-ročná študentka Simona povedala, že s toaletami je spokojná. "Je to asi presne to, čo na kúpalisku očakávate. Žiadny pre?pych, ale je tam dosť čisto a nemusíte stáť v dlhom rade."
Na prevádzku sociálnych zariadení mesačne minú okolo 20-tisíc korún za toaletný papier, čistiace a dezinfekčné potreby ich stoja ďalších 30-tisíc. K tomu podľa Hargaša treba pripočítať ešte mzdu ôsmich ľudí, ktorí sa striedajú v dvoch smenách stálej služby a poplatky za vodu.
Na neplatenej strane Zlatých pieskov sociálne zariadenia nie sú.
Na Kuchajde sa platí
Na Kuchajde, kde sa tiež platí vstupné, majú štyri sociálne zariadenia, spolu v nich je 36 kabínok a 15 pisoárov. Otvorené sú od 9.00 do 22.00, v prípade akcií až do polnoci. V tom čase tam funguje aj stála služba. "Čistotu toaliet kontrolujem každú pol hodinu, umývam dlážku aj umývadlá," povedala pracovníčka stálej služby. Kabínka stojí päť korún a pisoár dve koruny.
Ako nám povedali zo správy kúpaliska, mydlo a toaletný papier rozvážajú raz mesačne, ak niečo chýba, dopĺňajú priebežne. "Toalety ma príjemne prekvapili. Škoda len, že sa za ne platí, aj keď možno bez toho by vyzerali horšie," povedala 36-ročná Hana.
Hygienické normy pre toalety na jazerách
Podľa nariadenia vlády sa musia na prírodných kúpalis?kách záchody, umývadlá a podlahy spŕch čistiť dezinfekčným roztokom aspoň raz za deň.Kúpalisko s kapacitou do 300 ľudí musí mať najmenej jeden záchod na sto žien a jeden záchod a pisoár na 300 mužov. Na 300 ľudí má pripadnúť aspoň jedna sprcha. Pri kapacite kúpaliska od 300 do 100 ľudí možno počet záchodov znížiť až na jednu polovicu. Pri kapacite do 2000 ľudí možno počet záchodov primerane znížiť až na jednu tretinu a nad 2000 ľudí na jednu pätinu.
Sociálne zariadenia musia mať v čase prevádzky stálu obsluhu, musia byť oddelené zvlášť pre mužov a ženy a vybavené umývadlom so zdravotne neškodnouo vodou. (dot)
Autor: Dorota KrákováDAGMAR GUROVÁ