y vodného zdroja chodia autami. "Policajti vozidlá fotografujú a zdokumentované priestupky zašlú na obvodný úrad životného prostredia. Ten by ich mal riešiť," povedala Toševová. Dodala, že polícia sa sústreďuje na čunovské ochranné pásmo od stredy. Ľudí, ktorí sa kúpu v jazere, však pokutovať nebudú.
Iniciovať sankcie voči kúpajúcim sa nebude ani Bratislavská vodárenská spoločnosť, ktorá je správcom ochranného pásma. "Určite nebudeme iniciovať, aby sa sprísnila ochrana vodných zdrojov," hovorí za Bratislavskú vodárenskú spoločnosť Jana Štulajterová. "Prúdenie podzemnej vody sa po postavení vodného diela Gabčíkovo zmenilo tak, že čunovské jazerá už nemôžu ohroziť kvalitu zdrojov pitnej vody." Vodári sa preto plánujú obrátiť na ministerstvo životného prostredia so žiadosťou o vyňatie jazier z ochranného pásma vodného zdroja. Z pásma už pred siedmimi rokmi vyňali jazero v Rusovciach, ktoré je tiež obľúbeným miestom na kúpanie a ľudia zákaz kúpania v minulosti nerešpektovali.
Areál Rusovského jazera nemá správcu, kvalitu vody však sledujú hygienici a zatiaľ bola bezproblémová. Podľa Richarda Urbanoviča z oddelenia životného prostredia miestneho úradu Rusovce mestská časť čaká na schválenie územného plánu, kde je táto lokalita navrhnutá s funkciou šport a rekreácia v zastavanom území. Potom sa bude snažiť majetkovo vyrovnať pozemky na brehoch jazera a pripraviť štúdiu o zámere skultúrnenia areálu prírodného kúpaliska.
V Rusovciach však na rozdiel od Čunova prevažujú nudisti. Hranice medzi nudistickou časťou pláže a tou, kde chodia "textiláci", nie sú vyznačené. Ale polovica jazera susediaca s cestou patrí skôr nudistom. Konflikty nevznikajú.
(japa)