Aj posledné odbery vzoriek vody z prírodných kúpalísk dopadli dobre. Hygienici ich odoberali minulý týždeň a napriek tomu, že voda v jazere Kuchajda sa im na pohľad javila ako problematická, sú v nej sinice stále pod limitnou normou. Faktom však je, ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Aj posledné odbery vzoriek vody z prírodných kúpalísk dopadli dobre. Hygienici ich odoberali minulý týždeň a napriek tomu, že voda v jazere Kuchajda sa im na pohľad javila ako problematická, sú v nej sinice stále pod limitnou normou. Faktom však je, že za týždeň sa situácia v jazerách mohla opäť zmeniť.
"Odbery budeme brať zase budúci týždeň. Ak sa niekto napriek našim hodnoteniam bojí kúpať v jazerách, mal by radšej chodiť plávať na umelé kúpaliská, " hovorí hygienik Stanislav Duba. Dodal však, že ľudia si často spájajú napríklad vyrážky na koži s vodou, v ktorej sa kúpali, ale častejšie sú reakciou na rôzne krémy či lieky.
Aj napriek tomu, že jazerá v Čunove patria k hojne navštevovaným, hygienici tu vzorky vody nesledujú. Patria do ochranného pásma vodného zdroja a kúpanie je tu zakázané. Napriek tomu sem chodí množstvo ľudí, niektorí na brehu aj parkujú či stanujú.
Bránu, ktorá zabraňovala autám dostať sa k jazeru, presunuli pred rokom tesne k nemu. Z príjemnej cesty v chránenom areáli sa tak stalo parkovisko. Správcom pásma hygienickej ochrany a prevádzkarom zdroja je Bratislavská vodárenská spoločnosť. Hovorkyňa spoločnosti Jana Štulajterová povedala, že pôvodné pásmo hygienickej ochrany bolo vytýčené pred vybudovaním vodného diela Gabčíkovo. "Po jeho napustení sa zmenil tok prúdenia podzemnej vody v podloží a vodárenská spoločnosť požiadala o prehodnotenie ochranného pásma." Nové pásmo zaberá menšie územie ako predtým a vodárenská podľa nej bránu umiestnila v súlade s ním. (japa)