Jazda na minimotorkách a štvorkol?kách patrí teraz k najobľúbenejším športovým zábavám. Vyvoláva však protichodné reakcie. Vlastniť minimotorku je módne, ich vodiči, väčšinou mladí ľudia, sa však dostávajú do kolízií s chodcami a porušujú dopravné predpisy.
Mnohé minimotorky navyše nespĺňajú požadované bezpečnostné kritériá. Problémy spôsobujú aj štvorkolky, ktorých vodiči nerešpektujú dopravné predpisy. Ohrozujú tak ostatných šoférov aj chodcov.
Minimotorky ohrozujú chodcov
Na miniatúrne motorky, ktoré vyzerajú ako hračkárske, nedajú mladí nadšenci dopustiť. "Je to úplne iné ako jazda na veľkej motorke. Kto to nevyskúša, nevie, o čo prichádza. Slovami sa ten pocit opísať nedá," nadchýna sa majiteľ minimotorky Tomáš. Iný názor majú chodci, ktorým "motorizovaní" prekážajú.
"V poslednej dobe akoby sa s tými motorkármi roztrhlo vrece. Preháňajú sa po chodníkoch ako blázniví. Minule ma jeden skoro zrazil na chodníku pri Námestí slobody," sťažuje sa 40-ročná pani Alena Mórová, ktorá býva v centre mesta.
Ladislav Ivančík zo spoločnosti, ktorá minimotorky dováža povedal, že na cestách sa s nimi ešte jazdiť nesmie. "Od budúceho roka budú mať jazdu na ces?tách povolené midimotorky, ktoré sú trochu väčšie." Dodáva, že s najmenšími motorkami sa v premávke ešte nepočíta.
Záujem o ne je napriek tomu veľký. Ako povedal Ivančík, za posledné tri mesiace predali na Slovensku niekoľko tisíc strojov. Motorky sú cenovo dostupné. Stoja približne od deväť do dvanásťtisíc korún. Táto cena má podľa Ivančíka vyvážiť ich nižšiu kvalitu, ktorá vyhovuje začiatočníkom. Dodal, že pre nich je výhodné kúpiť si lacnejšiu motorku, ktorá vydrží menej ako kvalitný stroj. Ten môže stáť aj 40-tisíc.
Vyhradené areály
Na rozdiel od minimotoriek, ktoré sa preháňajú po chodníkoch a v uliciach mesta, na štvorkolkách sa dá jazdiť len vo vyhradených areáloch alebo na povolených miestach.
Andrej Más, riaditeľ spoločnosti, ktorá robí športové podujatia a štvorkolky prenajíma povedal, že jazdiť sa na nich môže len v areáloch spoločnosti. Na iných? miestach musia žiadať o povolenie. "Štvorkolky nepožičiavame do ulíc," hovorí.
Pri akciách je vždy prítomný inštruktor a na trati je bezpečnostný personál. Más dodal, že o adrenalínovú jazdu na štvorkolkách majú najväčší záujem firmy. Jednotlivci si ich požičiavajú menej. Za hodinu prenájmu sa platí 2500 korún. Štvorkolky sa dajú aj kúpiť. Predajca nám povedal, že ľudia sa o nich informujú, ale kupujú už menej. Najlacnejšia štvorkolka totiž vyjde na 180-tisíc, naj?drahšia môže stáť až 390-tisíc korún.
Polícia priestupky rieši
Policajná hovorkyňa Alena Toševová povedala, že do premávky nesmie ísť vozidlo, ktoré nie je schválené a nemá osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie. Musia byť prihlásené do evidencie na okresnom dopravnom inšpektoráte a mať tabuľku s evidenčným číslom.
Pri kontrole sa vodič preukazuje osvedčením. Niektoré vozidlá, ako motocykle s objemom valcov do 50 centimetrov kubických sa do evidencie neprihlasujú. Vtedy je vodič povinný mať počas jazdy so sebou osvedčenie o evidencii vozidla alebo technické osvedčenie. Minimotorky evidencii nepodliehajú a na ich vedenie nie je potrebný vodičský preukaz, na cestách sa s nimi jazdiť nesmie. Pri porušení predpisov môže polícia uložiť pokutu do výšky 10-tisíc korún a zákaz činnosti do jedného roka.
Polícia vykonáva kontroly takýchto vozidiel a porušenie predpisov zo strany vodičov štvorkoliek a minimotoriek rieši podľa zákona o priestupkoch alebo v správnom konaní.
DAGMAR GUROVÁ
Kde jazdiť na štvorkolke
Fanúšikovia adrenalínovej jazdy sa môžu na prenajatej štvorkolke previezť vo vyhradených areáloch:
d Off-Road centrum v Petržalke
d Off-Road pri piehrade v Čunove
d Motokrosová dráha pri Stupave
d OffRoad Sekule pri Malackách