Nový zákon, ktorý má z Bratislavy urobiť samostatný kraj, by mohol ísť do prvého čítania v parlamente v októbri. Župan Vladimír Bajan je proti
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Nový zákon o Bratislave chce primátor Andrej Ďurkovský stih?núť ešte pred komunálnymi voľbami. Verejnosti ho chce predstaviť v septembri, do prvého čítania by mohol ísť v októbri.
Zákon už stihol nahnevať župana Vladimíra Bajana, hoci o jeho obsahu mesto zatiaľ bližšie hovoriť nechce. Predpokladá sa, že vyčlení Bratislavu ako samostatný kraj. To znamená, že súčasťou bratislavskej župy už nebudú Malacky, Pezinok a Senec ako doteraz, tie by sa pričlenili k Trnavskému kraju.
"Je nemysliteľné, aby sa rokovania diali bez účasti predsedu a poslancov, primátorov a starostov kraja," povedal Bajan, ktorý bol ešte donedávna starostom Petržalky. Práve starostovia mestských častí už dlhé mesiace odčlenenie Bratislavy podporujú. Hlavným argumentom sú peniaze, podľa nich Bratislavčania doplácajú na zvyšok kraja.
"Zatiaľ nie je isté, či bude zákon schvaľovať aj mestské zastupiteľstvo," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Tam by mohli vzniknúť prvé problémy medzi mestskými poslancami sú totiž zároveň poslanci kraja, ale aj starostovia mestských častí.
Nový zákon by mal podľa Ďurkovského znížiť počty poslancov v mestskom a miestnych zastupiteľstvách a umožniť Bratislave čerpať aj viac peňazí z Európskej únie. Bajan, naopak, hovorí, že by to spôsobilo problémy všetky rozhodnutia únie sú nastavené na súčasné územnoprávne členenie.
Navyše župan tvrdí, že primátor s ním rokoval o finančnej spolupráci v utorok, čiže v ten istý deň, keď po stretnutí s prezidentom a predsedom parlamentu ohlásil nový zákon. "Takú závažnú vec, akou je predloženie tohto zákona, primátor ani len nespomenul," hovorí Bajan. "Nepovažujem za potrebné oznamovať predsedovi kraja, aké rokovania mám pripravené," zareagoval Ďurkovský. Už sám fakt, že musel žiadať od kraja peniaze na opravu ciest v meste, svedčí podľa primátora o tom, že situácia je vážna a treba ju riešiť.
Aj starostovia mestských častí niekoľkokrát obvinili primátora, že ich pri tvorbe zákona ignoruje. Oni aj župan tvrdia, že sa opakovane, ale márne snažili o účasť na pracovných stretnutiach prípravného tímu.
Nedohoda a zároveň nedostatok politickej vôle v parlamente v minulosti niekoľkokrát zastavili snahy o nový zákon. Bratislava sa tak riadi zákonom z čias česko-slovenskej federácie.
Je tu viac komunálnych poslancov ako inde, vedú sa spory o peniaze a je chaos v kompetenciách v školstve, sociálnej sfére či v doprave.?LINDA VASIĽOVÁ
Nižňanský: Vyriešili by sa mnohé problémy
Odčlenenie Bratislavy ako samostatného kraja by vyriešilo mnohé problémy, hoci by jeho uvedenie do praxe bolo spojené s komplikáciami. Myslí si to odborník na reformu verejnej správy Viktor Nižňanský.
Sám ešte v deväťdesiatych rokoch navrhoval územnosprávne členenie Slovenska, ktoré by zabezpečilo postavenie Bratislavy ako mesta a kraja v jednom. "Zdalo sa nám to logické," povedal Nižňanský. V tom čase však chýbala podpora politikov.
Teraz je podľa Nižňanského práve dobrý čas otázku opäť otvoriť. Je to lepšie ako pred voľbami do vyšších územných celkov.
Viacerí verejne činní ľudia si myslia, že je nevhodné, aby Bratislavu riadila samospráva na troch úrovniach. "Komunálnych poslancov je priveľa," súhlasí Nižňanský.
Problém by podľa neho mohol nastať pri uplatnení nového členenia v reálnom živote. Museli by sa presúvať majetky obcí z kraja na mesto a do susedného Trnavského kraja, kam by prešli okresy Senec, Malacky a Pezinok. (lin)