Zatiaľ však čakajú na financie na nákup uterákov či mydiel. "Čoskoro by sme mali mať peniaze k dispozícii, zmluvy máme podpísané," povedal Adrián Gschweng z občianskeho združenia Domov pre každého. Potrebujú nakúpiť asi 200 osušiek, aby ich mohli obmieňať. Denne sa v stredisku totiž môže umyť asi 30 až 40 ľudí.
Gschweng dodal, že sprchy aj toalety sú už kompletne vybudované. Predpokladá však, že stredisko sa bude najviac využívať v zime. Bezdomovci si v ňom nebudú môcť oprať šaty, ale budú si ich môcť vymeniť za čisté.
Podľa Sandry Tordovej z občianskeho združenia Proti prúdu sa bezdomovci mohli doteraz osprchovať najmä v Betleheme Matky Terezy v Petržalke a u milosrdných bratov v Podunajských Biskupiciach. Okrem toho sa niektorí umývali v Dunaji, jazerách či u kamarátov a známych. Oholiť sa môžu aj vo výdajni časopisu Nota bene na Karpatskej ulici.
Mnohí ľudia bez domova žijú v zlých hygienických podmien?kach. Mestskí policajti nedávno objavili asi 40 bezdomovcov, ktorí žili v lese nad amfiteátrom. "Mali tam aj deti," povedal hovorca mestskej polície Peter Pleva. Pracovníci odboru sociálnych vecí z magistrátu im dali zoznam ubytovní, kde sa môžu uchýliť. Zatiaľ je to podľa neho jediné miesto, kde spolu žije také veľké množstvo bezdomovcov. (tasr)