Teplé počasie spôsobuje problémy aj zvieratám. Často ich trápia rovnaké choroby ako ľudí. Ohrození sú najmä kardiaci a zvieratká s chorobami dýchacieho aparátu. V dôsledku príliš teplého počasia môžu však ochorieť aj zdravé zvieratá. Takisto ako človek dostanú úpal alebo im zdravotné problémy spôsobí prehriatie.
Veterinárna lekárka Barbara Očovská povedala, že takýto prípad toto leto ešte nemali. Najčastejšie teraz liečia zápal hrdla, ktorý podľa nej vzniká v dôsledku pitia studenej vody. "Rozhorúčený pes sa napije studenej vody, a keď je citlivejší, na zápal hrdla to stačí," vysvetľuje. Ľudia by sa vraj v starostlivosti o malé zvieratká nemali inšpirovať v zoologickej záhrade, kde medvede kŕmia nanukmi. Pre mačky a psy podľa nej takéto osvieženie nie je najvhodnejšie. Domáci miláčikovia by mali dostávať vodu, môže byť aj prevarená, alebo bylinkový čaj. Hlavnou zásadou je, že tekutiny nemajú byť studené. "Vo vode môže byť rozpustená aj kocka cukru, je to dobré kvôli energii," radí Očovská. Únavu z horúčavy pociťujú totiž aj zvieratá.
Majitelia by počas horúčav mali obmedziť dlhé popoludňajšie prechádzky, najlepší čas na prechádzky je ráno a neskôr večer. Veterinárka na ochladenie zvieraťa neodporúča ani studené obklady alebo zábaly. Môžu totiž na koži vyvolať zápary. Upozornila tiež, že u väčšiny psov vyschne koža po kúpaní približne až za šesť hodín. "Srsť je už suchá, ale koža ešte nie, citlivé zvieratá môžu prechladnúť," hovorí.
Na letnú dovolenku ľudia často cestujú aj so svojimi zvieracími spoločníkmi. V teplom počasí by však nemali nechávať psy ani mačky v aute. Pri otvorenom okne tam môžu ostať nanajvýš pol hodiny. Zdravotné problémy niektorým zvieratkám spôsobuje aj klíma. Najčastejšie ich trápi zápal očí a uší. Pri cestovaní v horúcom počasí treba každé dve až tri hodiny urobiť prestávku, najlepšie na tienistom mieste. Pes sa potrebuje ochladiť a hlavne aspoň 15 minút vybehať. DAGMAR GUROVÁ