"Odmena za výkon poslaneckého mandátu mestského poslanca je od 9- do 15-tisíc," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. V miestnych zastupiteľstvách je odmena o niečo nižšia v Ružinove napríklad maximálne sedemtisíc. Ak vezmeme ako priemer napríklad 4000 korún, mesačne poslanci v Bratislave dostanú na odmenách dva milióny korún. Pritom poslanec môže byť naraz v miestnom, mestskom, prípadne i v krajskom zastupiteľstve.
V Košiciach sa odvážili
Napriek tomu, že sa pred komunálnymi voľbami hovorí o znižovaní počtov poslancov, bratislavskí mestskí poslanci nedávno rozhodli, že ich ostane 80. Podľa jedného z nich, Pavla Baxu (KDH) to spôsobuje aj slovenský konzervativizmus.
Počty poslancov v mestách a obciach podľa počtu obyvateľov určuje zákon o obecnom zriadení. Výnimku tvoria Bratislava a Košice. Na ne sa vzťahujú samostatné právne normy, ktoré umožňujú v dvoch najväčších mestách Slovenska vyšší počet poslancov.
Východoslovenská metropola má 230-tisíc obyvateľov a 22 mestských častí. Bratislavčanov je 430-tisíc v 17 mestských častiach. Každá mestská časť má samostatné zastupiteľstvo. V oboch mestách sú okrem toho mestské zastupiteľstvá s 80 poslancami, pričom každá mestská časť má aspoň jeden mandát. Práve toto pravidlo odstránili v Košiciach, kde majú od marca nový zákon. Rozhodli sa tak počet mestských poslancov znížiť na 50.
Nový zákon o Košiciach však určil aj nové hranice odmeňovania poslancov. Košice si od toho sľubujú lacnejšiu a pružnejšiu samosprávu.
Strany alebo osobnosti
V zastupiteľstve by malo byť toľko poslancov, aby bolo zastúpených čo najviac politických strán. "Na druhej strane musí byť umožnené stabilné hlasovanie. Ideál je niekde medzi tým," myslí si Baxa.
Poslanec v Starom Meste Ondrej Dostál (OKS) oponuje, že menej poslancov funguje na celom Slovensku, takže by to malo fungovať aj v Bratislave. "Komunálna politika by nemala byť o stranách, ale o osobnostiach."
Aby sa aj v Bratislave znížili počty poslancov, musel by v parlamente prejsť nový zákon o hlavnom meste. "Na tom by sa museli dohodnúť mestské časti s mestom a zákon predložiť," povedal Baxa. To sa však v histórii bratislavskej samosprávy ešte nestalo.