Po tom, čo v máji pred dvoma rokmi uviedli v Starom Meste do prevádzky desať bezpečnostných kamier, začali sa páchatelia trestnej činnosti presúvať na miesta, ktoré pod takouto technickou kontrolou nie sú. „Kým dovtedy sme mali na obvodnom oddelení Nové .
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Po tom, čo v máji pred dvoma rokmi uviedli v Starom Meste do prevádzky desať bezpečnostných kamier, začali sa páchatelia trestnej činnosti presúvať na miesta, ktoré pod takouto technickou kontrolou nie sú. „Kým dovtedy sme mali na obvodnom oddelení Nové Mesto 15 až 20 oznámení denne, odvtedy ich máme do 30,“ hovorí pplk. Stanislav Jankovič, riaditeľ Odboru poriadkovej polície Okresného riaditeľstva PZ Bratisla- va III. Keďže najmä v lokalitách ako Trnavské a Račianske mýto, ktoré sa dotýkajú prvého okresu, došlo k okamžitému nárastu predovšetkým trestnej činnosti, ktorá sa deje na ulici, podľa podplukovníka je to jednoznačne dôsledok zavedenia kamerového systému v centre.
„Od polovice minulého roka má tri bezpečnostné kamery aj Petržalka. V súčasnosti sa pripravuje spustenie monitorovacieho strediska v Ružinove, kde majú byť nainštalované štyri kamery. Náš tretí okres je zatiaľ technicky odkrytý, hoci projekt sme poslancom miestneho zastupiteľstva predložili už minulý rok. Vtedy sme však neuspeli,“ hovorí podplukovník.
Podľa neho došlo odvtedy nielen ku kvantitatívnemu, ale aj ku kvalitatívnemu posunu v trestnej činnosti v Novom Meste. Polícia zaznamenala nárast brutality, pribudlo ublížení na zdraví, najmä pri lúpežiach. Páchateľ vyhliadnutú obeť najprv fyzicky napadne a potom spácha ďalší trestný čin – strhne retiazku, ukradne kabelku a podobne. Nedávno na polícii nahlásili celú sériu lúpežných prepadnutí dokonca aj prostitútky z Vajnorskej. Po tom, čo sa na ňu polícia viac sústredila, objavila sa veľká séria vlámaní v tzv. ľudovej štvrti v okolí Ľudového námestia. V súčasnosti sú oba prípady v štádiu vyšetrovania.
Znížila sa aj veková hranica páchateľov. Majetkových trestných činov, najmä tzv. vreckových krádeží sa v Novom Meste teraz dopúšťajú 13- až 14-ročné, ale i mladšie deti. Podľa riaditeľa poriadkovej polície ich navádzajú dospelí, ktorí vedia, že deti a mladiství do 15 rokov nie sú trestne zodpovední.
„V poslednom období sa stretávame aj s veľkým množstvom krádeží a vykrádania motorových vozidiel. Dovolím si povedať, že 70 percent ukradnutých áut, najmä zahraničných návštevníkov, je fingovaných. Hoci je dôvodné podozrenie, že ide o poisťovacie podvody, nemáme na to dôkazy. Bez kamerového systému, ktorý umožňuje aj spätnú dokumentáciu, sa to veľmi ťažko dokazuje. Ak občan príde a povie, že na Vajnorskej odstavil auto a po pätnástich minútach ho tam nenašiel, musíme mu veriť, nemáme možnosť dokázať opak, aj keby jeho tvrdenie bolo nepravdivé. Ak bude úsek pod kamerou, bude sa to dať overiť. Krivú výpoveď si potom každý rozmyslí, hrozia za to až tri roky.“
Vzhľadom na tieto negatívne vývojové trendy vo vývoji kriminality miestna rada mestskej časti Nové Mesto v utorok odsúhlasila zavedenie monitorovacieho systému v Novom Meste. Sľubuje si od neho zníženie kriminality o 30 až 40 percent.
JANA MARTINKOVÁ
Zavedenie monitorovacieho systému v Novom Meste bude stáť viac ako tri milióny korún. Miliónom korún by podľa vyjadrenia náčelníka mestskej polície Pavla Sedláka mohlo prispieť hlavné mesto, ďalší milión by podľa návrhu miestnej rady mal byť z rozpočtu mestskej časti. Zvyšok podľa starostu Richarda Frimmela bude treba doplatiť z iných zdrojov.
V prvej etape kamerami pravdepodobne zabezpečia dôležité prestupné zastávky s veľkou kumuláciou ľudí na Račianskom a Trnavskom mýte. Ďalšie by mali byť na dôležitých dopravných tepnách – na Račianskej, Vajnorskej a Šancovej.
Bezpečnostné kamery by v budúcnosti mali dozerať aj na okolie Polusu a časť Vajnorskej a na areál Kuchajdy, ktorá je pre vreckárov a zlodejov rajom v lete. Uvažuje sa tiež o parkoviskách pred nemocnicou na Kramároch, pred Onkologickým ústavom a Národným ústavom srdcovo-cievnych chorôb.