Blízkosť smrti nemení čas, ktorý ostáva, na bezcenný. FOTO - ARCHÍV |
a hlavne psychický stav. To umožňuje hospicová a paliatívna starostlivosť.
Slovo paliatívny pochádza z latinského palium, plášť. V zdravotníckej staroslivosti znamená tíšivý, tíšiaci spôsob ošetrovania ťažko chorého pacienta. Paliatívna starostlivosť je špeciálny druh zdravotníckej, nemocničnej aj ambulantnej starostlivosti o chorých v pokročilom štádiu ochorenia, keď už pacient nereaguje na liečbu. Takáto liečba sa uplatňovala po stáročia a v konkrétnych situáciách sa uplatňuje aj dnes.
Hospicová starostlivosť je taktiež špeciálny druh zdravotníckej starostlivosti o chorých v pokročilom štádiu ochorenia, ale uplatňuje aj nové prístupy k chorému a jeho rodine s cieľom zlepšiť kvalitu života chorého. Do hospicovej starostlivosti sa zaviedla práca dobrovoľníkov. Ich úlohou je nedopustiť, aby sa chorý cítil opustený. snažia sa spríjemniť mu život čítaním, rozhovormi, prechádzkami a podobne.
Tento druh starostlivosti zaviedla v 60. rokoch 20. storočia doktorka C. Saundersová v Anglicku, odkiaľ sa rozšíril do Európy, USA, Kanady a do ďalších krajín. Paliatívna aj hospicová starostlivosť majú veľa spoločného.
Napríklad uplatňovanie celostnej, holistickej filozofie, ktorá popri biologických prístupoch využíva aj psychologické, spirituálne a sociálne hľadiská. (mi)
Princípy dr. Saundersovej4 zaobchádzať s chorým ako so svojbytnou osobnosťou s úctou k jeho ľudskej dôstojnosti
4 zbaviť či zmierniť strach a utrpenie chorého, a tým zlepšiť kvalitu jeho života
4 neopustiť chorého ani jeho rodinu
4 cieľom nie je predlžovanie ani skracovanie života