Vedenie vysokého napätia ponad jazero Draždiak je podľa odborníkov bezpečné. No nik z nich by to vo vode otestovať nechcel. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
K problému vedenia vysokého napätia, ktorého trasa ide priamo ponad jazero Draždiak, sa nedávno vyjadril Marek Papajčík, tlačový tajomník mestskej časti Petržalka. Tá má jazero zverené do správy. Povedal, že vedenie je poistené tak, že ak by sa laná pretrhli, nemal by v nich byť vďaka poistkovému systému, kým spadnú, už žiadny prúd.
"Po pretrhnutí prichádza k prerušeniu vedenia elektrického prúdu v lanách do 0,1 sekundy, povedal hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský. Dodal však, že žiaden z technikov by nebol ochotný takúto situáciu vo vode pod vysokým napätím testovať. V drôtoch by totiž mohol byť zostatkový prúd. Podľa Orlovského by pretrhnutie lán vedenia mohli spôsobiť len mimoriadne situácie - zemetrasenie či víchrica.
V novom územnom pláne je zohľadnená prekládka vedenia, ktoré ide ponad jazero. Na tej sa však dohodli elektrárne s mestom v roku 2000 a mesto napriek tomu pozemky, kadiaľ mala nová trasa viesť, medzitým predalo. Noví vlastníci s trasou nesúhlasia. Západoslovenská energetika čaká v tejto veci na iniciatívu mestskej časti Petržalka.
Magistrát zveril pozemky v areáli prírodného kúpaliska Draždiak mestskej časti Petržalka pred troma rokmi. Vtedy Petržalka začala plánovať skultúrnenie areálu jazera a zavedenie regulovaného režimu v letnej sezóne.
V júni 2004 petržalské zastupiteľstvo schválilo urbanistickú štúdiu zóny Veľký Draždiak. Objednala a zaplatila ju mestská časť a spracoval ju architektonický ateliér Markrop. Vypracovanie tejto štúdie bolo predpokladom skultúrnenia areálu a zavedenia regulovaného režimu v letnej sezóne. Vtedajšia hovorkyňa mestskej časti Milka Podmajerská nám v tom čase tvrdila, že s revitalizačnými prácami sa začne pred sezónou 2005. Z plánov sa však ani za dva roky nič neuskutočnilo. (japa)