Semafory síce dopravu spomaľujú, ale sú bezpečnejšie. "Jedna svetelná križovatka stojí okolo 15 miliónov," povedal riaditeľ mestského investora GIB Kamil Beladič. Z toho päť až šesť miliónov stoja semafory, zvyšok ide na stavebné úpravy. Dokopy je v meste asi 130 svetelných križovatiek, a bolo by treba ešte 15 až 20 nových.
Nové semafory sú na križovatke Tomášikovej a Seberíniho, na výjazde z Botanickej ulice pri internáte Družba. Práve sa stavia na križovatke Miletičovej s Trenčianskou. Nové semafory s priechodom pre chodcov sú aj pri novostavbe na Karadžičovej ulici, cez ktorú často prebiehali chodci.
Problematická je aj križovatka Svätoplukovej s Páričkovou. "Tú postavili v 50. rokoch minulého storočia. Vtedy tade prešli dva spartaky za deň, potom možno niekoľko škodoviek," povedal Beladič.
Dnes je to rušná križovatka dopravu spomaľujú trolejbusy a chodci majú problém dostať sa na druhú stranu. "Často tu so synom stojíme aj päť minút, kým sa nám podarí prejsť," povedala obyvateľka Nív.
Jeden cíp križovatky ustupuje, takže vodiči musia vyjsť s autom do polovice cesty, aby videli, či nič nejde. Z dvoch jazdných pruhov sa stávajú štyri.
Križovatka, ako mnohé ďalšie v meste, má tú smolu, že nie je taká nehodová ako iné. Tie majú totiž v pláne mesta prednosť. "Na niektorých križovatkách je aj trikrát väčšia intenzita dopravy," povedal Beladič. Svätoplukova Páričkova by bola okrem toho náročná na riešenie. Rozšíriť sa nedá, lebo chodníky sú tesne pri domoch, zjednosmerniť takisto nie, lebo tu jazdia trolejbusy.
Semafory nie sú všade riešením. Napríklad križovatka Hradská Vrakunská je taká zložitá, že tu chystajú urobiť kruhový objazd. Niekde vodiči na nové semafory aj nadávajú. "Dnes tu strácam cenné minúty," povedal vodič, ktorý denne jazdí zo Seberíniho ulice. (lin)