"Tento rok už šanca na peniaze nie je, najbližšie v rozpočte na budúci rok," povedal Miroslav Šarišský, hovorca Kancelárie Národnej rady, ktorá kultúrnu pamiatku spravuje.
Stavebné povolenie na hotový projekt, ktorý by stál okolo miliardy, platilo do 26. novembra minulého roka. Podarilo sa ho predĺžiť do novembra 2007, ale vtedy už treba začať s prácami. "Inak by bolo treba začať odznova so stavebným konaním," povedal Šarišský.
Stav hradného paláca v letnej sezóne je naďalej nevyhovujúci. Sú tu statické poruchy, murivo sa drobí, palác je podmáčaný, chýba moderná klimatizácia. Hoci kamenné múry fungujú ako prirodzené chladenie, v reprezentačných priestoroch je v horúčavách neznesiteľne teplo.
Expozície a depozitáre Slovenského národného múzea, ktoré sídlia na druhom a treťom poschodí a v podkroví Hradu, majú špecifické problémy.
"Vo výstavných priestoroch je sucho, klímu vyvažujeme, ako sa dá zvlhčovačmi. V bašte Luginsland je, naopak, nadmerné vlhko, tam musia byť v prevádzke odvlhčovače," povedala riaditeľka Hudobného múzea Edita Bugalová.
Návštevnosť múzea sa v posledných mesiacoch zvýšila, najmä vďaka výstave Leonardo da Vinci Zvedavý génius. Podľa Bugalovej však má každá expozícia na Hrade odlišné pútače, ktoré sťažujú turistom orientáciu. "Chýba nám jednotný informačný systém," povedala riaditeľka.
Vlani malo múzeum problémy aj po summite prezidentov Busha a Putina. Výstavné priestory na prvom poschodí paláca bolo vtedy treba narýchlo vypratať z bezpečnostných dôvodov.
Vláda ani tesne po summite neschválila pre múzeum peniaze. "Na konci roka nám však pridali namiesto pol milióna aspoň 250-tisíc," povedala Bugalová.
Okrem toho vedenie Slovenského národného múzea upozorňuje, že by bolo treba prehodnotiť delenie na reprezentačné a muzeálne priestory. Na svete je totiž bežné, že reprezentačné priestory plnia zároveň muzeálnu funkci?u.