Pri fontánach určených na pitie sa často pristavujú turisti, ktorí si tu dopĺňajú zásoby pitnej vody. |
V Bratislave je sedemnásť fontánok s pitnou vodou. Desať pitných fontánok spravuje mestská organizácia Paming, o ďalšie sa starajú mestské časti alebo majitelia objektov, v ktorých sa nachádzajú. "Z desiatich fontánok s pitnou vodou funguje šesť, dve sú uložené v depozite a dve si vyžadujú rekonštrukciu," povedal Jozef Tóth, vedúci technicko-prevádzkového úseku Pamingu. Desiata fontána pribudla tento rok na Hlavnom námestí.
V Petržalke sú tri pitné fontánky - všetky v Sade Janka Kráľa. V Dúbravke je takáto fontána v parku na Pekníkovej. O tieto fontánky sa starajú mestské časti Petržalka a Dúbravka.
V lete tento druh fontány príde vhod nielen Bratislavčanom, ale aj turistom. Často sa pri fontáne zastavia a naplnia si fľašu alebo sa len osviežia. Praktickú stránku fontány, ktorá kedysi slúžila najmä ako zdroj pitnej vody a požiarny rezervoár, časom vytlačil mestský vodovod a požiarne hydranty. Zachovali si ju len fontánky určené na pitie.
Niektoré z nich patria k typu prístenných fontán a sú špecifické svojím umiestnením vo dvoroch domov. Začali si ich stavať pre svoje súkromné potreby bohatí mešťania ako estetickejšiu náhradu studní vo dvoroch. Z barokových sa zachovali napríklad Putto s rybou II vo dvore na Bielej ulici či fontána na nádvorí Prašnej bašty. Na naberanie vody slúžila aj nástenná fontána Putto s rybou I či Scharitzerova fontána v Apponyiho paláci.
Najzvláštnejšou spomedzi fontán určených na pitie je Vtáčia fontána na križovatke Ventúrskej a Strakovej. Je to odliatok fontány, ktorej autor myslel aj na zvieratá. Spodná nádrž bola určená pre psy, stredná pre ľudí a vrchný stupienok pre vtáky. Pri súčasných fontánach na pitie tento prvok určený zvieratám zmizol.