
Prudké ochladenie sprevádzané silným nárazovým vetrom spôsobilo posunutie termínu začatia rekonštrukcie Ganymedovej fontány pred Slovenským národným divadlom. S demontážou ústrednej plastiky fontány, ktorá je narušená dlhodobým pôsobením poveternostných vplyvov, začali včera. Ganymedova fontána je dielom bratislavského sochára Viktora Tilgnera a bola odhalená v roku 1888. Znázorňuje antickú legendu o chlapcovi Ganymedovi, ktorého Zeus v podobe orla odniesol na Olymp, aby mu v sídle antických bohov nalieval víno pri hostinách. Ganymedes je dodnes patrónom čašníkov. FOTO TASR – IVAN MAJERSKÝ
Podľa tvrdenia vodákov Dunaj v Bratislave po stavbe Vodného diela v Gabčíkove zlenivel a je na čase vrátiť mu rekreačnú funkciu, akú mal v minulosti. V starých kartografických mapách sa zistilo, že na mieste, kde má stáť nové kúpalisko Lido (na petržalskej strane neďaleko Prístavného mosta), bolo kedysi funkčné rameno rieky. Úpravou Ovsištského ramena z jednej strany Lida a Starohájskeho ramena z druhej sa tak opäť sfunkčí spleť ramien.
„Tým, že vytvárame prepojenú sústavu ramien a dosadíme zeleň, prepojíme umelo prerušený biokoridor, zabezpečí sa tým migrácia rýb a živočíchov. Už dnes v tejto oblasti žijú bobry či kuny,“ povedal jeden z architektov štúdie Nové Lido Ján Ďuga. Areál Lida by mal byť územím, kde budú ľudia relaxovať a tráviť víkend bez nárokov na platby, bude mať základné funkcie ako prezliekarne, toalety, bufety a ohniská.
Na novom Lide sa budeme kúpať v dunajskej vode. Hoci mikrobiologické rozbory nepodporujú kúpanie v Dunaji, vodáci v ňom trávia všetok svoj voľný čas a tvrdia, že niet čistejšej rieky. Prirovnávajú ho dokonca k indickej Gange. Pred vznikom projektu sa robili rozbory (kvalita vody, smer prúdnice), ktoré potvrdili skutočnosť, že v oblasti Lida bude voda rovnako čistá ako pitná. Areál bude od rieky oddelený 90 metrov širokou štrkovou plážou, ktorá zachytí nečistoty z rieky a počas sezóny sa vodná plocha oddelí tabuľovými uzávermi. O tom, že Dunaj je naozaj čistejší, svedčí aj výskyt bobrov, hlavátok a jeseterov v tejto oblasti.
Vedľa Starohájskeho ramena sa lužný les zmení na mestský lesopark. Územie patrí Štátnym lesom, ktoré tu na rok 2005 naplánovali ťažbu. Mesto by chcelo ťažbe predísť a urobiť tu prechádzkovú zónu s chodníčkami a altánmi.
Nedávny kritický stav na Dunaji ukázal, že úpravy, ktoré sa na ramenách urobili, zlepšili pomery pre vysokú vodu, voda v tejto oblasti vystúpila nižšie, ako tvrdili matematické výpočty. (dro)