Historická električka jazdí ulicami mesta vždy v stredu a sobotu popoludní. Odchod je o 17.00 z Námestia Ľudovíta Štúra. Ako sme však mali možnosť v stredu popoludní vidieť, okrem vodiča a sprievodkyne v nej nikto iný nebol. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Horúce letné dni spôsobujú v dopravných prostriedkoch prehriatie. V MHD majú klimatizáciu iba kabíny vodičov, aj to len 207 z 458 autobusov, 30 zo 132 električiek a dve zo 131 trolejbusových kabín.
Len nové autobusy Solaris Urbino, ktoré kúpil dopravný podnik koncom júna za vyše 200 miliónov korún, sú vybavené elektronickým ventilačným systémom s cirkuláciou vzduchu.
Nad inštaláciou klimatizácie do priestoru celého vozidla sa neuvažuje. "V prípade cestujúcich by bola klimatizácia vzhľadom na časté otváranie dverí na zastávkach neúčinná," povedal vedúci technického odboru Dopravného podniku Bratislava Juraj Mesík.
V dopravnom podniku je dnes 470 autobusov schopných prevádzky. Obnova vozového parku tvorí len asi 20 až 25 percent ročnej potreby, mesto na ňu dáva asi 350 miliónov. Pravidelná obmena by si pritom podľa vedenia dopravného podniku vyžadovala za rovnaký čas asi miliardu.
Autobusy treba vymieňať raz za osem až deväť rokov, trolejbusy raz za 13 až 14 rokov, električky raz za 20 až 25 rokov.
Mestská hromadná doprava v súčasnosti premáva podľa prázdninových grafikonov. V lete miznú niektoré linky, obmedzené sú intervaly, a zmenené sú aj trasy, pretože mesto je rozkopané. Chýbajú upozornenia na zastávkach - najmä mimobratislavskí návštevníci mesta sú často zmätení.
Aj keď je už dokončená rekonštrukcia električkovej trate na Hurbanovom a Župnom námestí a Námestí SNP, stále pokračuje na Obchodnej, kde výluka dopravy potrvá asi až do konca júla.
Dopravný hendikep mesta sa návštevníkom snaží dopravný podnik sčasti nahradiť turisticky atraktívnymi dopravnými prostriedkami.
Jazda historickou električkouV súčasnosti je priemerný vek vozidiel vo vozovom parku MHD 14 rokov. Na trasách MHD však jazdia aj omnoho staršie. Najstaršia električka vo vozovom parku má 96 rokov, je to však historické vozidlo.
Vyskúšať si, ako sa kedysi na takej historickej električke po Bratislave jazdilo, si môžu záujemcovia každú stredu a sobotu. Vyhliadková jazda po uliciach mesta sa začína o 17.00 na Námestí Ľudovíta Štúra, trvá približne do 18.00. Za takmer hodinu prejde električka 20 ulicami.
Z nástupnej stanice ide cez Šafárikovo námestie, Špitálsku ulicu a Vazovovu na hlavnú stanicu a odtiaľ späť cez Špitálsku a na Námestie Ľudovíta Štúra. V električke je sprievodca, ktorý cestujúcim v slovenčine a angličtine priblíži históriu mesta. Kapacita električky je 20 miest na státie a 48 miest na sedenie. Cena vstupenky pre dospelých je 40 korún, pre deti 20 korún. Záujemcovia si ich môžu kúpiť u sprievodcu na Námestí Ľudovíta Štúra pred odchodom električky.
Autobus-kabrioletBratislavčanom a aj turistom by v dohľadnej dobe, po technickej kontrole, mal začať slúžiť prvý autobus-kabriolet. Určený je na zájazdy, výlety a prezentačné jazdy.
Autobus je z viacerých dielov, dopravný podnik ho dokončil 19. júna. V dielňach ho skladali od minulého roku. Základ tvorí autobus číslo 2141, ktorý bol poslednou Karosou B 731 jazdiacou v meste.
Kabriolet s krémovo-červeným náterom má usporiadané sedenia po dvoch s uličkou v strede. Na nástup a výstup slúžia iba predné dvere.
Komu je v prostriedkoch MHD príliš teplo, môže si prenajať autobus-kabriolet. FOTO - IMHD.SK |
Dva červené turistické autobusy, trolejbus a električka s bielym logom mesta jazdia na linkách číslo 61, 93, 206 a 3. FOTO - SITA |
Menšou raritou vo vozovom parku dopravného podniku je aj cyklobus. Cestujúci sa teda môžu odviezť autobusom spolu s vlastným bicyklom. Ten umiestnia do prívesu za autobusom. Cyklobus premáva počas víkendov a sviatkov od mája do októbra na trase Sad Janka Kráľa - Devínska Nová Ves od 9.00 do 19.00. Vozidlo odchádza z konečných staníc každú celú hodinu. Cena lístka za bicykel je 22 korún. FOTO SME - PAVOL MAJER |