jeden z obyvateľov, 45-ročný Peter Szabo. Iní sa im skôr čudujú. "Ako to mohli pamiatkari dovoliť?" krčí plecami pod plachtou na fasáde Starého rozhlasu staršia pani.
V súčasnosti je takto zakrytá fasáda Starého rozhlasu na Zochovej, ktorá patrí Vysokej škole múzických umení či hradbová veža nad Staromestskou. "Veža je zakrytá lešením, pretože sa drobí jej koruna a kamene z nej padali na cestu a ohrozovali dopravu," hovorí Cyril Vaňo z Pamingu, mestskej organizácie, ktorá má na starosti investície do pamiatkovej obnovy.
Reklama propaguje výstavu Leonardo Da Vinci zvedavý génius na Bratislavskom hrade. Paming za ňu dostáva asi 25tisíc korún mesačne. "Z toho hradíme prenájom lešenia," povedal riaditeľ Vaňo.
Podľa jeho slov každú takúto reklamu schvaľuje osobne aj primátor Andrej Ďurkovský. "Aby sa tam neocitla nejaká politická alebo urážlivá. Ak je to v pamiatkovej zóne, vždy sa k tomu vyjadrujú aj pamiatkari. Nie z hľadiska obsahu, ale napríklad z hľadiska uchytenia reklamy."
Na budove Starého rozhlasu je reklama na auto. "Musíme si k rozpočtu, ktorý dostávame od štátu, sami zarobiť a nájsť sponzorov. Toto je jedna z foriem. Na Zochovej opravujeme fasádu, takže aj tak by budovu zakrývalo lešenie. Prenajali sme tento priestor na reklamu," povedal rektor VŠMU Ondrej Šulaj. Na otázku, koľko za prenájom plochy škola dostáva peňazí, však odpovedať nechcel. "Nechceme to zverejňovať."
Suma, akú platí prenajímateľ fasády za umiestnenie reklamy, je podľa pracovníčky firmy Akzent media záležitosťou dohody. Je to individuálne. Dosahuje pri veľkej ploche aj výšku 50- tisíc mesačne.
Podľa Iva Štassela, riaditeľa Mestského ústavu ochrany pamiatok, pamiatkari akceptujú reklamy na lešeniach. "Aj tak by musela lešenie zakrývať sieť, takže reklama plní aj funkciu zábrany a pre investora je to finančná pomoc, z ktorej môže zaplatiť za prenájom lešenia," povedal Štassel.
Asi pred rokom na internetových stránkach mesta vzbudila značnú diskusiu aj veľká reklama jedného z mobilných operátorov, ktorá doslova zakryla fasádu jednej z budov galérie.
Niektorí Bratislavčania považovali takýto spôsob zabalenia kultúrnej inštitúcie do reklamného plagátu za päsť na oko. "Budova Eszterházyho paláca bola zabalená z ekonomických dôvodov len počas rekonštrukcie, keď bola odstavená z prevádzky a prebiehali v nej stavebné práce. Galéria za reklamu získala milión korún. Tie podľa slov jej riaditeľky Kataríny Bajcurovej použili na odborné aktivity a programy pre verejnosť.
Reklamné plachty v minulosti viseli aj na právnickej fakulte či Academii Istropolitane. Pútače viseli aj na lešení obkolesujúcom Floriánsky stĺp pri Blumentáli.
JANA PARKROVÁ FOTO SME MIROSLAVA CIBULKOVÁ