Rozruch včera v Petržalke spôsobila helikoptéra, ktorá lietala z Námestia hraničiarov na Mamateyovu ulici.
Pomocou helikoptéry stavala spoločnosť Orange na streche13- poschodového paneláka anténny vysielač pre mobilnú telefónnu sieť. Obyvatelia okolitých domov však neboli informovaní, o čo ide, a telefonovali na petržalský úrad. Pýtali sa, čo sa deje, či ide o nejakú policajnú akciu, sťažovali sa na hluk a niektorí protestovali, že ich fotografujú. Za fotografov však mylne považovali hygienikov, ktorí tu merali intenzitu elektromagnetického poľa.
Tá sa meria pred aj po spustení vysielača. Na otázku, ako by mohlo prekročenie stanoveného limitu poškodiť obyvateľov domu, odpovedal hygienik Juraj Roščák, že vplyv elektromagnetického poľa na človeka sa považuje po prekročení limitu za jednu zo škodlivín. "Zatiaľ sú to však len hypotézy a limity sú stanovené ako prevencia. Okrem toho, zatiaľ sme sa ešte pri meraniach vysielačov, ktoré sú v blízkosti pohybu ľudí či domov, nestretli s tým, že by intenzita elektromagnetického poľa prekračovala limit. Naopak, namerané hodnoty boli hlboko pod ním." Roščák dodal, že aj samotný panelák funguje ako obal, ktorý obyvateľov pred signálom chráni.
Odborníci tiež poukazujú na fakt, že sieť mobilných telefónov existuje asi 12 rokov, a preto ešte nie sú hotové závery, týkajúce sa jej vplyvu na človeka. Ide skôr o hypotézy. Tie tvrdia, že elektromagnetický smog, ktorý polia okolo seba šíria, vytvára patogénne zóny. Môže spôsobovať ťažkosti od fyzickej nepohody cez poruchy spánku a alergie až po rakovinu. V médiách sa už niekoľkokrát objavili aj špekulácie o zlom vplyve elektromagnetického poľa okolo samotných telefónnych prístrojov.
Spoločnosť Orange má na stavbu vysielača povolenie od Stavebného úradu Petržalka, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a obvodného úradu životného prostredia.
"Podmienkou na získanie povolenia bol aj súhlas väčšiny vlastníkov bytov v dome na Mamateyovej 26. S umiestnením vysielača súhlasilo 80 percent obyvateľov," povedal Marek Papajčík, tlačový tajomník Miestneho úradu Petržalka.
"Práce v takejto výške musel zabezpečovať aj vrtuľník," dodal. Podľa našich informácií však rozruch okolo stavby vysielača robili obyvatelia susedného domu, pretože obyvatelia domu číslo 26 boli o stavbe informovaní.
Orange za umiestnenie stavby zaplatil vlastníkom bytov. Akú sumu, však hovorca mobilného operátora odmietol povedať s tým, že ide o obchodné tajomstvo.