Bratislava a okolie patrí k oblastiam s veľkým výskytom kliešťov. Každý päťstý až tisíci z nich je podľa Milana Labudu, riaditeľa Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied, prenášačom kliešťovej encefalitídy. Okrem tohto ochorenia kliešte prenášajú aj baktérie, ktoré spôsobujú lymskú boreliózu.
Oblasti výskytu kliešťov sa monitorujú, ale pomer nakaze?ných kliešťov sa pravidelme nekontroluje. "Musí sa vyšetriť veľké množstvo kliešťov," povedal Labuda a dodal, že takýto monitoring pravidelne nerobia aj preto, lebo výsledky v jednotlivých oblastiach sú relatívne stabilné.
O miestach so zvýšeným počtom infikovaných kliešťov sa ľudia môžu informovať v lekárňach, kde predávajú vakcíny proti kliešťovej encefalitíde. Mali by tam mať mapky, ktoré zobrazujú najrizikovejšie oblasti na Slovensku. Rozšírenie kliešťov, ktoré prenášajú lymskú boreliózu, však mapy neukazujú.
Ako povedala Jarmila Pertináčová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ročne majú hlásených jeden až päť prípadov kliešťovej encefalitídy, lymskou boreliózou sa však nakazí 70 až 90 ľudí.
Kliešte žijú najmä v tráve a nízkych porastoch. Zachytia sa na koži alebo oblečení a najčastejšie sa prisajú na miestach s jemnou kožou, napríklad v podpazuší alebo podkolennej jamke. Prisatého kliešťa je treba čo najskôr odstrániť. Podľa odbornej lekárky sa kliešť najskôr pokvapká dezinfekciou. Uchytí sa pinzetou čo najbližšie pri koži a hýbe sa s ním do strán až kým sa neuvoľní. Ranku potom treba opäť vydezinfikovať. Lekárka upozorňuje, že po uštipnutí kliešťom by ľudia mali sledovať, či sa u nich neobjavia príznaky niektorej z prenášaných chorôb.
Prvé príznaky encefalitídy sa podobajú chrípke. Bolesti hlavy, vracanie a horúčka môžu trvať ? až 28 dní. Potom nasleduje bezpríznakové obdobie, ktoré trvá 1 až 20 dní. V druhej fáze sa ochorenie prejavuje silnými bolesťami hlavy, strnutím šije, niekedy až bezvedomím. Choroba môže mať trvalé následky ako bolesti hlavy a poruchy koncentrácie.
Najčastejším prejavom lymslej boreliózy je charakteristická červená škvrna v mieste uštipnutia. Býva veľká niekoľko centimetrov, postupne sa rozširuje a v strede bledne. Pri včasnej liečbe antibiotikami sa dá ochorenie zastaviť. Neliečená forma zasahuje kĺby, srdce a nervový systém.
Základnou prevenciou je používanie repelentov. Pomôže aj vhodné oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami, zastrčenými do topánok.
Najlepšou ochranou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie. Milan Labuda zo SAV hovorí, že zaočkovať sa treba dať už na jeseň alebo v zime. Čiastočné protilátky proti encefalitíde sa totiž vytvárajú po dvoch dávkach vakcíny. Proti ochoreniu je človek úplne chránený až po tretej dávke vakcíny.
DAGMAR GUROVÁ