Na prevádzky v Starom Meste je podľa polície najviac sťažností. Podľa obyvateľov centra sú prevádzkari zariadení bezohľadní. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER |
Obyvatelia centra mesta si zvykajú na neutíchajúci nočný život. Mnohé bary, reštaurácie a kaviarne ostávajú otvorené do noci, hudba tu nahlas hrá a ruší obyvateľov domov. Nočný pokoj je oficiálne od 22.00 do 6.00, prevádzky však môžu požiadať o dlhšie otváracie hodiny. Pre niektorých sa v lete, keď majú prevádzky otvorené okná, stáva pre hlasnú hudbu ich byt neobývateľným.
Chronicky sa na hlučnú prevádzku hudobného klubu na Laurinskej sťažujú obyvatelia okolitých domov. "Majiteľ bezohladne ruší nočný pokoj, na miestny úrad putovali už desiatky našich sťažností, rovnako na políciu," tvrdí obyvateľ, ktorý si neželá byť menovaný. "Kapely tu hrávajú aj do pol dvanástej, je to rachot," dodáva. Ako povedal, nemá nič proti samotnej prevádzke, podnik však má otvorené okná a hudba sa šíri vôkol. "Všetko by bolo v poriadku, keby mali podniky v centre zabezpečené protihlukové opatrenia," povedal.
"Už štyri roky hrávame vždy iba do 22.00," reagoval na sťažnosť ľudí majiteľ prevádzky Marián Voltemar. Podľa neho obyvatelia buď volajú policajtov presne o 22.00, alebo aj niekoľko minút pred desiatou.
Svoje skúsenosti s hlučnými podnikmi má aj bratislavský rodák, ktorý navštevuje Bratislavu. Počas svojho pobytu býva pri Michalskej veži. "Diskotéka na Námestí SNP máva otvorené dvere, hoci tam majú klimatizáciu," hovorí. Podnik býva otvorený do 4.00, v piatok a sobotu do 5.00. Políciu už bol nútený zavolať aj kvôli latinskoamerickému baru na Michalskej.
Hovorca mestskej polície Peter Pleva hovorí o desiatkach podobných sťažností týždenne. "Za posledný júnový týždeň ich bolo 25," povedal. "Niektorí si zvykli na to, že nariadenie musia dodržiavať, iní skúšajú našu trpezlivosť."
Hliadky môžu udeliť na mieste pokutu do 1000 korún. "Nebabrú sa, idú na maximum," hovorí o policajtoch, ktorí sťažnosti riešia. Ak prevádzkar odmieta zaplatiť alebo je to opakovaná sťažnosť, polícia prípad postúpi na miestny úrad.
Staré Mesto v súčasnosti eviduje viacero sťažností, ktoré sú podložené zápismi okrskovej stanice mestskej polície. "Správne konanie prebehne v prípade prevádzok na Laurinskej, Karpatskej, dvoch na Námestí SNP, Obchodnej, Justičnej, Šancovej, Zelenej, Ventúrskej, Klariskej a Gorkého," povedal Peter Kimijan z Miestneho úradu Staré Mesto. Prevádzkarom môže úrad uložiť pokutu do 200-tisíc korún. DOROTA KRÁKOVÁ
Čo hovorí nariadenie
Podľa nariadenia mestskej časti musia mať podniky v centre povolenie na nočnú prevádzku. K oznámeniu o predĺžení otváracích hodín doloží žiadateľ aj protokol o meraní hluku. Prevádzkar musí mať aj súhlas vlastníka budovy alebo nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v nehnuteľnosti, v ktorej sa prevádzkareň nachádza. Súhlasiť s nočnou otváracou dobou musia aj obyvatelia susediacich nehnuteľností alebo budov, ktoré môžu byť dotknuté hlukom a vibráciami.
Ak v prípade sťažností prevádzkar v určenej lehote nezariadi nápravu, miestny úrad mu môže prevádzku služieb v nočnom čase zakázať na šesť mesiacov. V exteriérovom sedení hudobná produkcia nemôže byť vôbec.