Cenu za hrobové miesto na cintorínoch v Bratislave mestskí poslanci znížili takmer o polovicu. Zmenili tak cenník mestskej príspevkovej organizácie pohrebníctva Marianum, ktoré v septembri minulého roka zdvihlo cenu za hrobové miesto (zo 120 až 450 korún za rok podľa cintorína a umiestnenia) na jednotných 613 korún. Niektorí poslanci protestovali aj proti tomu, že Marianum zvýšilo ceny bez toho, aby sa k tomu vyjadrilo zastupiteľstvo. Riaditeľ pohrebníctva Miloslav Hrádek však oponoval, že v tom čase ešte nebolo povinnosťou mestskej organizácie, aby zvýšenie cien odsúhlasili poslanci. Hrádek povedal, že ceny pohrebníctva sú preto relatívne vysoké, lebo sa okrem takzvaných živých cintorínov stará aj o údržbu historických. Na tých sa nepochováva, a tak do nich musí Marianum len investovať - žiadne poplatky nevyberá. Pohrebníctvo spravuje 21 cintorínov (z toho tri historické a jeden uzatvorený), krematórium a urnový háj.
Poslancom sa však nezdalo vhodné, aby údržbu historických cintorínov financovali Bratislavčania prostredníctvom zvýšených poplatkov za hrobové miesta či služby, ktoré pohrebníctvo poskytuje. Námestník primátora Branislav Hochel navrhol, aby údržbu historických cintorínov platilo mesto a peniaze vyčlenili z mestského rozpočtu. Tak to je napríklad aj v Prahe. Podľa Hochela by to mesto stálo asi 25 miliónov ročne, ktoré môže čerpať z rezervného fondu. Návrh na financovanie zníženia ceny pohrebníctva z rozpočtu Bratislavy vypracujú do konca septembra pracovníci magistrátu.
Poslanci na návrh zastupujúcej starostky Petržalky Viery Kimerlingovej odsúhlasili, že mesto zo svojho rozpočtu vyčlení príspevok na historické cintoríny vo výške minuloročných nákladov. Podľa Miloslava Hrádka stojí starostlivosť o jeden historický cintorín približne päť miliónov korún ročne.
Dramatické zvýšenie cien pohrebníctva v septembri minulého roka vzbudilo nevôľu mnohých obyvateľov. Viaceré mestské časti proti zvýšeniu protestovali a začali uvažovať o možnosti získať cintoríny do svojej správy. Podľa zákona mohla o správu svojich cintorínov požiadať cirkev. V Bratislave tak urobilo osem farností.
V Banskej Štiavnici stojí prenájom hrobového miesta 500 korún na desať rokov. Mesto sa stará o dvanásť cintorínov. Nepochováva sa len na Zvonovom vŕšku. Návrh, aby sa tento cintorín zrušil a ostatky boli prenesené na takzvané živé cintoríny, však mestské zastupiteľstvo odmietlo. Cintorín totiž stále navštevujú pozostalí. V tohtoročnom rozpočte mesto na údržbu a správu cintorínov vyčlenilo 350-tisíc.
V Košiciach cintoríny nespravuje mesto. "Sú v rukách súkromných spoločností, takže fungujú na komerčnej báze," povedal hovorca košického magistrátu Tibor Ičo. Zatiaľ podľa jeho slov nepriaznivé ohlasy zo strany obyvateľov nemali.
O historické cintoríny v Prahe sa stará mesto a peniaze na ich údržbu vyčleňuje v rámci mestského rozpočtu.
Autor: JANA PARKROVÁ