Každý priestor v kuchyni si vyžaduje iné osvetlenie, centrálne alebo bodové. |
Funkčnosť patrí hlavne
do kuchyne
Kuchyňa je priestor, ktorý najviac potrebuje praktické, funkčné osvetlenie. To sa sústreďuje hlavne na pracovnú plochu linky. Moderné sú lineárne žiarivky a halogénové svietidlá umiestnené na vrchnej rímse horných skriniek linky. Pri práci však môžu pôsobiť tienenie, preto sa osvetlenie umiestňuje aj pod vrchné skrinky. Vtedy je lepšie, ak majú svietidlá jednostranné tienidlo, kuchyňa však potrebuje aj celkové, stropné osvetlenie.
Okrem klasických visiacich svietidiel s guľatým alebo ihlanovitým tienidlom sú momentálne moderné žiarivky vsadené do sadrokartónových panelov upevnených na strope. Pre kuchynské osvetlenie je najvhodnejšia biela farba svetla, nad pracovnou doskou intenzívnejšia, na strope mäkšia, rozptýlenejšia.
Svetlo v záhrade, na terase
a balkóne
Vhodné osvetlenie v záhrade, na terase či na balkóne predĺži a spríjemní letné večery. Vyslovene nevhodné je použiť veľa svetla, tieto priestory potrebujú ideálnu kombináciu nasvietenia architektúry a zelene. Záhradné lampy môžu mať starožitný aj moderný dizajn.
Umiestňujú sa vo vstupných miestach, v záhrade napríklad pozdĺž chodníčkov či terás, v altánkoch, tam, kde sa griluje, či pri oázach stromov, kríkov, kvetín, vodných prvkov: svetlo pod vodou alebo v plávajúcom telese.
Menej osvetľovacieho priestoru poskytujú terasy a balkóny. Platia pri nich podobné pravidlá, stačí menej svietidiel s miernou intenzitou.
Okrem praktickosti je takisto ako v každom inom priestore dôležitá estetická funkcia, hlavne ak sú svietidlá zároveň doplnkom záhradného nábytku. Svetlo v záhrade má veľmi silný účinok. Môže ju celú modelovať, dodávať jej hĺbku, vytvárať rôzne pohľadové perspektívy a zvýrazniť zákutia, ktoré by inak zostali skryté v tme.
Osvetlenie exteriérových priestorov si priam pýta doplniť klasické svietidlá lampášmi, lampiónmi, samotnými sviečkami, karbidovými svetlami alebo fakľami. Hra svetla a tieňa je pritom príjemným miestotvorným prvkom.
Pozor na detské očká
V detskej izbe treba zvážiť viacero faktorov. Predovšetkým vek dieťaťa. Menšie deti potrebujú bezpečné, nerozbitné lampy. Pracovné stoly väčších detí musia mať polohovateľné osvetlenie. Nezabúdajte pritom na ľavákov, zdroj svetla má byť na opačnej strane ako u pravákov, teda vpravo.
Deti takisto potrebujú viac druhov osvetlenia, stropnú a stolnú lampu treba doplniť nočnou
lampičkou s tienidlom. Potešia aj hravé svietidlá, ktoré môžu vďaka malej intenzite svietiť celú noc. Používajú sa do nich úsporné žiarivky.
Svetlo tam, kde vládne tma
Hádam najmenej svetla si vyžaduje spálňa. Potrebuje príjemné osvetlenie, ale aj funkčné, napríklad do šatníka. Nie je dobré, ak sa svetlo zintenzívňuje odrazom zo zrkadiel. Tie by aj tak mali byť uzatvorené v skriniach, pretože atmosféru v spálni príliš dynamizujú.
V spálni sa najlepšie uplatnia regulovateľné svietidlá s teplou bielou farbou svetla. Intenzita osvetlenia sa dá upraviť nielen pomocou tlmenia, ale aj viacerými bodovými žiarivkami s oddeleným zapínaním.
Dostatočne silné svetlo na čítanie zabezpečí nočná lampa, od moderných polohovateľných typov až po starožitné s umeleckými tienidlami. Treba len dbať na svetelné extrémy. Naše oči nepotrebujú ani príliš silné, ani príliš slabé osvetlenie.
Špeciálnu pozornosť môžu osvetleniu venovať ženy, ktoré majú v spálni toaletné stolíky. Nad zrkadlom treba umiestniť osvetlenie čo najbližšie k dennému svetlu.
Od žiaroviek po sviečky
Kúpeľňa sa môže stať rajom romantiky, ale len popri účelnosti a bezpečnosti. Voda a elektrika nejdú dohromady, preto treba vyberať bezpečné svietidlá a umiestňovať ich čo najďalej od zdrojov vody. Aj tak však potrebujú dvojitú izoláciu a krytie pred striekajúcou vodou.
Ideálne je zvoliť dve-tri osvetlenia: stropné, nad zrkadlom, a vo vnútri skriniek či poličiek bodové svetlo. K romantickému osvetleniu sviečkami hádam netreba nič dodávať, len toľko, že ich netreba klásť do blízkosti horľavých materiálov. Naopak, treba ich umiestniť tak, aby bol otvorený oheň pod okamžitou kontrolou. (mi) foto - archív
Osvetlenie v záhrade má silný miestotvorný účinok, najmä hra svetla a tieňa. |
Elektrina a voda nejdú dohromady, svietidlá v kúpeľni musia byť bezpečné. |