Meno spravidla vyberajú pre dieťa rodičia. Rodičia kladú na meno viacero požiadaviek, ktoré musí spĺňať, no v prvom rade sa im musí páčiť. Rodičia pritom používajú viaceré stratégie bez toho, aby si ich uvedomovali. V minulosti, keď sa dieťa narodilo, dostalo také meno, aké pripadlo na ten deň, hovorilo sa, že si meno "prinieslo" samo. Dnes rodičia pri výbere mena prelistujú menný kalendár a v prvom kole vylúčia nepoužiteľné alebo zastarané mená. Novorodencom, ktorých rodičia sú slovenskej národnosti, môže byť do matriky zapísané len úradne povolené meno.
7. júl
Oliver - má latinský pôvod a význam mena je "pestovateľ olív". Vnútorný nepokoj Oliverov podmieňuje ich charakter. Napriek nestálosti väčšinou stoja oboma nohami pevne na zemi. Veľkou devízou Oliverov je inteligencia. Rýchlosť uvažovania sa vyrovnáva ich nestálosti. Dokážu za niekoľ-
ko okamihov premyslieť nespočetné množstvo kombinácií a možností.
Donald - z keltského Domhnall - "vládca sveta"
Kastor - z gréckeho castor - "bobor"
Veleslav, Veleslava - varianta mena Velislav, Velislava
Velislav, Velislava - slovanské
meno s pôvodným významom "veľmi slávny"
Vilibald - nemecké meno willo+bald - "muž s pevnou vôľou"
8. júl
Ivan - má slovanský pôvod a význam mena je "Boh je milostivý". Železná vôľa a aktívnosť sú ich dominantnými vlastnosťami. Majú väčšinou výbušný temperament. Pevnú vôľu majú priam vpísanú do tváre. Seba aj iných posudzujú podľa aktivity. Pokiaľ ide o povolania, sú z nich prevažne technici alebo obchodníci obdarení veľkým zmyslom pre profesionálnu zodpovednosť.
Ivo - pôvodom domáca podoba mena Ivan
Kilián - svätecké meno, pôvodom asi z keltského Gill'Eoin "mních"
Perikles - grécke meno (peri+kleos) "veľmi slávny"
9. júl
Lujza - má pôvod vo francúzštine a k nám preniklo prostredníctvom nemčiny. Ide o ženskú podobu mena Ľudovít a označuje "slávneho bojovníka či bojovníčku". Ich charakteristickou črtou je zmysel pre realitu. Lujzy nikdy nestavajú vzdušné zámky. Vždy musia pod sebou cítiť pevnú pôdu. Pred okolím sa často uzatvárajú do seba.
Lukrécius, Lukrécia - z rímskeho rodového mena Lucretius - "zisk", "lakomstvo"
Lizelota - z nemeckého mena Li(e)selotte, čo je spojenie mien Liese a Lotte
10. júl
Amália - má germánsky pôvod a význam mena je "pracovitá". Amálie sú veľmi zvedavé, všetko ich zaujíma, všetko musia vyskúšať. Nepociťujú strach pri stretnutiach s neznámym prostredím. Cítia, že treba využiť každú príležitosť rozšíriť si svoje vedomosti a schopnosti.
Amína - pôvodom talianska podoba mena Amália alebo
z arabského Amína - "oddaná", "verná"
Lada - podľa mena slovanskej bohyne krásy
11. júl
Milota - má slovanský pôvod a význam mena je "milovaná". Sú príkladom žien, ktoré sa neboja zodpovednosti a prijmú aj náročnú úlohu, pred ktorou ostatní cúvnu. Majú silnú vôľu. Nikdy sa nevzdávajú.
Milutín - mužská podoba mena Milota - "miláčik", "milovaný"
12. júl
Fortunát, Fortunáta - podľa mena rímskej bohyne šťastia Fortúny, z latinského fortunatus - "obdarený šťastím"
13. júl
Margita - má orientálny pôvod a význam mena je "perla". Margity sú nezvyčajne činorodé. Nepoznajú oddych. Nevedia sa zastaviť a na chvíľu si odpočinúť. Ich prirodzený stav je stres, preto si na plecia naložia množstvo úloh. Tieto ženy rady vyhľadávajú spoločnosť. Záleží im na názore blízkych ľudí. V záležitostiach lásky sú opatrné. Vždy stoja po boku svojich priateľov.
Arne - škandinávske meno skrátené z mien so základom arn - "orol"
Borivoj - slovanské meno s pôvodným významom "bojuj s vojom"
Markéta - pôvodom česká podoba mena Margita (hol, tasr)
(Podľa knihy Vyberte si meno pre svoje dieťa. Milan Majtán a Matej Považaj, vydavateľstvo Art Area, Bratislava 1998. V pravidelnej rubrike pokračujeme o týždeň.)
Zaujímavosti z internetuJa som mala to šťastie, že meno s výslovnosťou "Jana" je typické grécke meno. Dokonca keď sa predstavujem, tak každý je presvedčený, že musím mať jedného z rodičov Gréka. Horšie je to v písomnej podobe. Po grécky sa píše Gianna a číta sa "Jana" a keď vidia napísané Jana, čítajú to "Dzana". Tu je veľmi silná tradícia, že mená detí sa dávajú po dedkovi alebo babičke ako prejav úcty. Chlapec z otcovej strany a dievča z maminej. Mala som to šťastie, že môj svokor sa volá Michalis, teda Michal po slovensky. Nedala som synovi dve mená, lebo meno Michal sa mi páči. Rozmýšľala som však nad tým, čo by som robila, keby sa volal napr. Sotiris, Sokratis, Aristoteli, Paris, Bartolomeas, Thanasios a pod. Toto sú totiž veľmi bežné grécke mená. Vtedy by som asi dala dve mená - svokrove, aby sa neurazil, a jedno, akým ho budem volať. Neskôr po spoznaní ich mentality, a hlavne keď som videla, ako sa starý rodič na to teší, mi pripadalo nezmyselné, trvať tvrdohlavo na svojom. Aj tak sa mi to meno páči.
Zdroj: www.komunita.exil.sk
(Poznáte vo svojom okolí niekoho s netradičným menom?
Poznáte históriu, ako váš známy či príbuzný k takémuto menu prišiel? Ako sa žije s menom, ktoré nie je u nás bežné? Prezraďte aj ostatným na bratislava@sme.sk)