Ochranári novým stavbám vyčítajú rozsiahly výrub zelene, pamiatkari narúšanie historického rázu mesta a architekti sklobetónovú neinvenčnosť.
Kompromisné riešenia
Medzi najhorúcejšie témy patrí výstavba v parčíku na Belopotockého ulici, ohrozenie Sadu Janka Kráľa výškovou výstavbou pri Auparku a na štadióne Artmedie. Na základe odporu obyvateľov a občianskych iniciatív sa mesto snaží s investormi dohodnúť na kompromisných riešeniach. Za zníženie výšky stavieb ponúka náhradné pozemky.
Územný plán totiž nestanovuje, do akej výšky sa budovy môžu stavať. Neexistuje ani koncepcia, ktorá by určila miesta, kde výškové budovy nemajú byť. Investor si tak môže navrhnúť budovu, do akej výšky chce, obmedzenia sa týkajú len pamiatkovej zóny. Občania sa môžu vyjadriť k plánom, ale záväzne o nich rozhoduje mestská časť a mesto.
Parčík majú vymeniť za amfiteáter
Proti výstavbe v parčíku na Belopotockého ulici už niekoľko rokov bojujú občania z okolia a ochranári. Investor firma ZIPP tu chce postaviť šesťposchodový dom s názvom Apartmán park, v dôsledku čoho je potrebný výrub 92 stromov. Firma ZIPP od predchádzajúceho majiteľa kúpila parčík ako stavebný pozemok a získala aj povolenie na výrub stromov.
Parčík môže zachrániť už len výmena pozemkov, na ktorej sa chce mesto s investorom dohodnúť. Ten má záujem o pozemok na Búdkovej ceste, kde teraz stojí amfiteáter. Jana Varinská z firmy ZIPP povedala, že ak sa výmena podarí, firma na vlastné náklady park zrevitalizuje a sprístupní verejnosti.
Poslanci Starého Mesta výmenu pozemkov schválili. Firma však naďalej pripravuje výstavbu na Belopotockého, pokračovalo aj druhé konanie o výrube stromov.
Ak by poslanci schválili nový územný plán, v ktorom je pozemok definovaný ako zeleň, nedalo by sa tam stavať. V prípade, že sa zámena pozemkov nepodarí, chce ZIPP s mestom vyjednávať na základe územného rozhodnutia, ktoré je v súlade s predchádzajúcim územným plánom.
Rokovania o zámene ďalej prebiehajú. Pozemok s parčíkom má rozlohu necelých 3500 metrov štvorcových, pozemok pod amfiteátrom až 27-tisíc metrov štvorcových. Firma je ochotná cenový rozdiel doplatiť, známy však bude až po odčítaní nákladov za zbúranie amfiteátra. Ich vyčíslenie sťažuje stratená projektová dokumentácia.
Ceny oboch pozemkov nie sú známe. Mesto malo dať vypracovať znalecký posudok a jeho závery oznámiť firme. Varinská povedala, že zatiaľ tak neurobilo.
Podľa odhadov realitných kancelárií by meter štvorcový pozemku s parčíkom na Belopotockého ulici mohol stáť 20 - 30 tisíc korún. Odhadnúť cenu pozemku pod amfiteátrom na Búdkovej ceste nie je možné, závisí aj od kvality a dĺžky inžinierskych sietí.
Za nižšiu vežu hrozí mestu strata
V blízkosti Sadu Janka Kráľa pokračujú stavebné práce na veži Auparku. Okrem ochranárov sa k stavbe odmietavo vyjadrili aj niektorí členovia Spolku architektov Slovenska a Slovenskej komory architektov.
Nesúhlasné stanovisko zastávala aj mestská časť Petržalka, neskôr však už petržalský stavebný úrad územné rozhodnutie na stavbu vydal. Mesto sa proti tomu odvolalo na Krajskom stavebnom úrade, ktorý odvolanie zamietol. Stavba má platné stavebné povolenie a podľa ministerstva životného prostredia bude vplyv projektu na životné prostredie prijateľný.
Na podnet nesúhlasných reakcií mnohých Bratislavčanov začal primátor rokovania so spoločnosťou HB Reavis, ktorá Aupark Tower developuje. Zástupcovia spoločnosti ponúkli zníženie budovy na 15 poschodí výmenou za výhodnú kúpu pozemkov v zóne celomestské centrum Petržalka. Za meter štvorcový by zaplatili 2000 korún, veľkosť pozemku je 100 hektárov.
Podľa informácií z realitných kancelárií úradný odhad spred 20 rokov ocenil pozemky medzi Starým mostom a Mostom Apollo asi na 1600 korún za meter štvorcový. Minimá?l?na dnešná cena by mala byť aspoň 4000 korún za meter štvorcový. Autorizovaný architekt Peter Majchrák hovorí, že skutočná cena pozemkov je ešte vyššia. Navrhovaným predajom by podľa neho mesto prišlo až o päť miliárd korún. O predaji budú rozhodovať mestskí poslanci, prerokujú ho na štvrtkovom zastupiteľstve.
O sto percent vyššia cena
V čase, keď sa mesto snaží o zníženie výškovej budovy Aupark Tower, petržalskí poslanci odhlasovali zmenu územného plánu, ktorá umožní výstavbu 35-poschodového mrakodrapu na mieste štadiónu Artmedie. V tesnej blízkosti Sadu Janka Kráľa by tak mal vyrásť aj 22- alebo 13-podlažný hotel a polyfunkčné bytové domy. Investor na to potrebuje preklasifikovanie pozemkov v územnom pláne z funkcie šport na bývanie a občiansku vybavenosť.
Pozemky viazané na funkciu šport sa zvyčajne predávajú za oveľa nižšie ceny ako tie, čo sú určené na bývanie. Zdroje z realitných kancelárií hovoria, že hodnota pozemku bude po preklasifikovaní minimálne o 100 percent vyššia.(dagu)