Po necelých dvoch týždňoch od požiaru v areáli bývalej matadorky obyvateľov Petržalky v sobotu opäť vystrašil čierny dym nad domami. Podľa Silvie Balázsikovej, hovorkyne Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta Bratislavy, horelo smetisko. "Nebol .
Hasiči v sobotu v Petržalke likvidovali požiar, horeli odpadky, škatule, zvyšky neoprénových oblekov a staré pneumatiky. FOTO - TASR
Po necelých dvoch týždňoch od požiaru v areáli bývalej matadorky obyvateľov Petržalky v sobotu opäť vystrašil čierny dym nad domami. Podľa Silvie Balázsikovej, hovorkyne Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta Bratislavy, horelo smetisko. "Nebol to sklad," povedala.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Hasiči, ktorí na mieste požiaru na Úderníckej ulici zasahovali, informovali o smetiach pri plote. "Boli tam odpadky, škatule, zvyšky neoprénových oblekov a staré pneumatiky rozhádzané v dĺžke asi 10 metrov," dodala Balázsiková. Preto je možné takmer s istotou vylúčiť, že medzi horiacimi odpadkami sa nachádzali nebezpečné chemické látky.
Opustený objekt v blízkosti kúpaliska Matador bol podľa hovorkyne určený na asanáciu.
Balázsiková by dva požiare nerada dávala do súvislosti. "Môže to byť zhoda náhod, že v krátkom časovom úseku v rovnakej lokalite zasahovali hasiči dvakrát," povedala. "Je teplo, mohlo sa to vznietiť mimovoľne, ale mohol to aj niekto podpáliť." Príčina požiaru sa ešte vyšetruje.
Požiar bol nahlásený o 13.59 a zasahujúci hasiči si s ním poradili približne za hodinu. Na operačné stredisko hasičského zboru telefonovalo približne 30 ľudí, ktorí sa obávali toho, že sa zopakovala situácia z júna, keď horel sklad chemických látok.
Pri požiari, ktorý vypukol 18. júna v skladoch firmy Detox, horeli odpadové oleje, chlórované a nechlórované rozpúšťadlá aj kyseliny. Hasiči ani zamestnanci úradu civilnej ochrany však v čase požiaru nevedeli, aké chemikálie v objekte sú. Pre obavy z možnej otravy obyvateľov jedovatými plynmi preto polícia vyzvala ľudí, aby sa vyhýbali pohybu po voľných priestranstvách a ostali v bytoch. Neskoršie merania nepotvrdili, že by v ovzduší boli jedovaté látky v nebezpečných množstvách. Podľa niektorých odborníkov sa však mohli dostať do pôdy a spodných vôd.
Firma Detox navyše začala v areáli skladovať chemikálie skôr, než získala všetky potrebné povolenia. Sklad bol určený na skladovanie olejov. (dot, čtk)
Ďalšie nekontrolované sklady chemických látok
Požiare v Petržalke vzbudili na verejnosti diskusie o tom, aké sklady nebezpečných látok existujú na území Bratislavy. Ako povedal Rudolf Pokorný z obvodného úradu životného prostredia, pravdepodobne sú v meste aj ďalšie nekontrolované sklady, kde by mohli byť uložené nebezpečné chemické látky. Štátnym aj mestským organizáciám však údajne chýbajú kompetencie na to, aby takéto areály kontrolovali.
Problémom sú podľa neho predovšetkým menšie firmy a spoločnosti. Tie na rozdiel od veľkých závodov, ako je Slovnaft, majú v skladoch také malé množstvo nebezpečných chemikálií, že ich na základe zákona nie je možné kontrolovať. Rýchlo sa navyše mení aj druh tovarov, ktorý v takýchto areáloch môže byť uložený.
"Jeden deň je tam textil, druhý potraviny a tretí nebezpečné chemikálie," povedal Pokorný.
Kompetencie na kontrolu skladových priestorov chýbajú podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej aj zamestnancom samosprávy.
"Mesto nemá právomoci kontrolovať, čo je v skladoch uložené," povedala Chudinová. Pomôcť by však podľa nich mohlo, ak by sa v budúcnosti vybrali niektoré areály v blízkosti hustých osídlení, na ktoré by sa zamerala väčšia pozornosť.
Magistrát takýto projekt podľa Chudinovej zatiaľ neplánuje. V Petržalke však údajne chcú zamestnanci mestskej časti sústrediť informácie o skladových priestoroch, ktoré by mohli byť nebezpečné. (čtk)