
O squashové majstrovstvá Slovenska bol v Auparku veľký záujem. K atraktivite podujatia určite prispel aj celosklenený kurt, v ktorom mali diváci možnosť sledovať zápasy zo všetkých strán. FOTO SME – PAVOL MAJER
Šieste majstrovstvá Slovenska v squashi mužov a žien vyvrcholili v sobotu v Auparku. Muži odohrali dve kvalifikačné kolá, kde z 32 najlepších slovenských squashistov postúpilo osem do štvrťfinále. Ženy hrali rovno štvrťfinále, štyri najlepšie slovenské squashistky doplnili štyri najlepšie juniorky. Medzi ženami zvíťazila Henrieta Kolláthová z Baldy Košice a medzi mužmi hráč Fajnclubu Bratislava Róbert Šurina, pre ktorého to bol už piaty titul majstra Slovenska.
Sklenený kurt pre propagáciu squashu
Najväčšou zaujímavosťou turnaja bol bezpochyby celosklenený kurt, ktorý sa na majstrovstvách objavil prvýkrát. „Snažíme sa čo najviac spropagovať squash, a tak sme z Nemecka kúpili tento kurt, ktorý je momentálne jediný v celej strednej Európe.Vo svete sa takéto kurty bežne stavajú na majstrovské zápasy, či už pri egyptských pyramídach, alebo pod Eiffelovkou v Paríži,“ povedal nám člen Slovenskej squashovej asociácie poverený organizovaním turnaja Michal Chamilla.
Kurt stál vo vstupnej hale nákupného centra Aupark, a tak mohli diváci sledovať zápasy a bohatý sprievodný program nielen zo všetkých štyroch strán dvorca, ale aj zhora, z druhého a tretieho podlažia budovy. Akciu navyše naživo premietali na veľkoplošnej obrazovke nad vchodom. „Čakali sme návštevnosť okolo desať-pätnásťtisíc ľudí, ale vyzerá to tak, že ich prejde okolo kurtu omnoho viac, takže bude splnený hlavný cieľ podujatia – čo najlepšie oboznámiť verejnosť s týmto športom.“
Kurt je drahý, ale oplatí sa
Výhodou kurtu je nielen to, že diváci môžu sledovať zápas z každej strany, ale aj možnosť kedykoľvek ho presťahovať na iné podujatie. „Špecializovaný tím z Nemecka ho zložil za tri noci. Montáž je náročná, pretože postaviť kurt zo sklenených tabúľ tak, aby loptička nenarážala v žiadnom mieste do hrán, je veľmi ťažké. Spoje musia byť úplne hladké. Spolu s nemeckým tímom kurt stavali aj štyria Slováci, ktorí sa oň odteraz budú starať.“
Cenový rozdiel medzi obyčajným a celoskleneným kurtom je značný. Kým kvalitný bežný dvorec stojí okolo milióna korún, celosklený vyjde na päť až šesť miliónov. „Ťažko propagovať squash v klasickom fitnescentre, kam sa zmestí maximálne 50 ľudí. Ak ho chceme dostať von z posilňovní, musíme robiť turnaje na celosklenenom kurte, i keď je to finančne náročnejšie.“
Hráč na divákov takmer nevidí
Pri hre na klasickom dvorci má hráč celé publikum za chrbtom. Pri sklenenom sú však diváci všade naokolo. „Na kurte je zvnútra nastriekaná špeciálna fólia, ktorá umožňuje pohľad dovnútra, ale znemožnuje pohľad von,“ vysvetlil nám Michal Chamilla. Ani víťaz turnaja Róbert Šurina si na celosklený kurt nesťažoval: „Počas zápasu sa sústredím na hru, takže divákov vôbec nevnímam. Skôr som mal problém s tým, že sa mi tam zdalo byť málo svetla, a tak som mal niekedy ťažkosti s odhadom, ale to je len vec zvyku. Myslím, že je to ako v tenise. Tam sa striedajú povrchy a tu sa striedajú kurty. Takýto dvorec je veľmi dobrou propagáciou squashu. Už sa ma viacero ľudí pýtalo, čo je to vlastne za šport a ako sa hrá, a to sa mi bežne nestáva.“ Aj divákom sa páčilo. „Sklenený dvorec sa mi zdá veľmi dobrý nápad. Už som videl squash aj na normálnom kurte, ale toto je úplne iný zážitok. Človek môže sledovať hru z bokov a dokonca aj zhora,“ povedal nám jeden z nich.
Prenájom kurtu je pre Slovensko drahý
Dvorec neostane v Auparku dlho. Hneď po turnaji ho rozmontujú a spolu so špecializovaným tímom sa vydá na cestu po strednej Európe. U nás ho opäť uvidíme asi až na budúcoročných majstrovstvách Slovenska. „Budeme ho prenajímať na významné podujatia do okolitých štátov,“ povedal Michal Chamilla, „prenájom kurtu sa pohybuje od 500- do 700-tisíc korún na jedno podujatie, preto zohnať na Slovensku sponzorov viackrát do roka je dosť ťažké.“
JURAJ KUŠNÍR
Výsledky:
Muži semifinále: Marek Kubíček (Inet Bratislava) – Róbert Šurina (Fajnclub Bratislava) 2:3, Miroslav Masarčin (Fajnclub Bratislava) – Marek Zvonček (Inet Bratislava) 0:3.
Finále: Šurina – Zvonček 3:1, o 3. miesto: Masarčin – Kubíček – Kubíček odstúpil
Ženy semifinále: Henrieta Kolláthová (Baldy Košice) – Jarmila Kováčová (Dixon Banská Bystrica) 3:0, Jana Heribanová (1. SSK Bratislava) – Aneta Patrnáková (Dixon Banská Bystrica) 0:3.
Finále: Kolláthová – Patrnáková 3:0, o 3. miesto: Heribanová – Kováčová 3:2.