Aj malá izba sa dá zariadiť príjemne a prakticky zároveň. foto - room's.com
Jedným z najdôležitejších priestorov v byte je detská izba. Každý rodič by si mal uvedomiť, že prostredie, v ktorom dieťa vyrastá, formuje jeho duševné i fyzické zdravie. V detskej izbe si začína uvedomovať svoje ja, budovať sebavedomie a osobité miesto v rodine. Hrá sa tu, učí, stretáva s priateľmi, oddychuje. Detská izbe je preto viacfunkčným priestorom a zaslúži si zo strany rodičov zvýšenú pozornosť.
Malý človiečik
Malé deti nepotrebujú prepchaté izby a aj tak im je najlepšie pri mame. Záleží však od rodičov, či dieťa od narodenia nechajú v samostatnej izbe. Potom je v nej potrebný prebaľovací pult, postieľka a skrinky či poličky na oblečenie, plienky, detská kozmetika, prvé hračky. Netreba zabúdať ani na pohodlie mamičky. Ak v tejto izbičke zároveň bude dieťatko dojčiť, potrebuje pohodlné kreslo alebo stoličku.
Mnohí rodičia uprednostňujú v detskej izbe kolísku alebo dokonca zavesený kôš. Praktickejší rodičia si vyberú polohovateľnú postieľku, ktorej matrac sa postupne znižuje a zároveň sa zvyšuje výška mreží, takže dieťa, ktoré sa už naučí stáť, z nej nevypadne. Najrozumnejšie je zariadiť od začiatku detskú izbu tak, aby sa nábytok mohol dokupovať a variovať.
Musí byť bezpečný, pretože dieťa sa oň spočiatku pri ešte labilnej chôdzi opiera, neskôr naň vylieza a až potom ho účelne využíva. Z hľadiska bezpečnosti treba dohliadnuť na to, aby sa z postieľky nedalo preliezť na okolitý nábytok a okenný parapet, postieľka nesmie stáť blízko okna. Jedine v prípade, že okná majú bezpečnostnú poistku, ktorá bude vždy zaistená.
Bezpečná, nešmykľavá by mala byť aj podlaha, ľahko udržiavateľná v čistote. Veď čoskoro sa po nej bude po štyroch premiestňovať dieťatko. Dôležité je tiež osvetlenie, potrebné je jasné aj tlmené svetlo.
Celkový dojem z detskej izby najsilnejšie vytvárajú použité farby a materiály. Je dobré, ak môže dieťa hneď vnímať viacero príjemných a ladiacich farieb. Ideálne je vyberať zariadenie z ekologických materiálov.
Pre viac detí
Každé dieťa potrebuje svoj vlastný pracovný kútik, posteľ, priestor na odkladanie kníh, hračiek, oblečenia. Ako zladiť mnohofunkčný priestor a ešte vytvoriť viacerým, povedzme trom deťom pocit intimity a súkromia?
Dobrým riešením sú postele umiestnené do výšky, pretože pod nimi vzniká oddelený priestor. Dve postele nad sebou sú bežná vec, môžu stáť presne nad sebou alebo vytočené o 90 stupňov. V druhom prípade vzniká pod jednou z nich priestor na pracovný kútik a nad druhou na skrinky a poličky. Ak sú dve postele nad sebou, tretia môže stáť zvlášť, tiež vyvýšene, aby bol pod ňou vytvorený funkčný priestor. Možnou variáciou je aj využitie kúta izby tak, že tri postele smerujú striedavo do strán, pričom sa čiastočne prekrývajú. Táto variácia neposkytuje veľký výškový odstup postelí, ale do určitého veku to deťom neprekáža.
Na trhu je v súčasnosti veľa dodávateľov, ktorí umožňujú solídny výber detského nábytku. Vďaka jeho variabilnosti pôsobia niektoré návrhy interiérových architektov ako krásne skladačky lega. Aj v izbách o rozmeroch štyri krát päť metrov zostane pre tri deti dosť voľného priestoru, napríklad na hranie či cvičenie. Navyše je nábytok obvykle výškovo nastaviteľný, takže rastie s deťmi a zostavy sa dajú meniť. Ak sú medzi deťmi v jednej izbe väčšie vekové rozdiely, majú aj iný režim. Menšie deti by preto mali mať posteľ umiestnenú nižšie, so zatiahnuteľným závesom, aby si staršie deti mohli na zvýšených posteliach čítať.
Podkrovné izby
Mnoho detí sníva o izbe v podkrovných priestoroch. Sú netypické, tak trochu dobrodružné a akoby šité deťom na mieru. Sedlová strecha v nich vzbudzuje pocit, že sú v stane a strešné okná umožňujú pohľad na hviezdnu oblohu. Najvyššie umiestnené priestory v dome dávajú deťom zároveň väčší pocit slobody.
Nižší krov nie je problémom, do znižujúcich sa kútov sa pohodlne vojdú skrinky, posteľ a stôl si nájdu dosť miesta pod strešným zošikmením. Aby mali deti v podkrovných izbách dosť priestoru, treba rátať o tri metre štvorcové na dieťa viac ako v bežných izbách. Jedno dieťa potrebuje okolo osem-deväť metrov štvorcových. Nižší priestor deťom hravo vykompenzujú konštrukčné detaily podkrovia, ktoré sa dajú originálne využiť a dotvoriť. Medzi drevené trámy sa môžu umiestniť zvýšené postele, úložné priestory, môžu sa na ne zavesiť siete na hračky, ale aj na hojdanie. (mi)
Zdravé prostredie v detskej izbe
Deti sú oveľa citlivejšie na škodliviny, ktoré môžu vdychovať alebo prijímať v tekutinách a v potrave. Oproti dospelému človeku vzhľadom k svojej váhe prijímajú za prvý polrok života sedemkrát viac vody a dvakrát viac vzduchu. Nie je preto čudné, že práve deti sú najviac postihnuté alergiou. Do obdobia puberty až 40 percent detí trpí inhalačnou alergiou. Najrozšírenejšie sú alergény psie (45 percent), roztoče (30), plesne (25) a alergény mačiek (15).
Zo spomínaných dôvodov sa čoraz častejšou súčasťou detských izieb, ale aj celých bytov a domov stávajú práčky-čističky vzduchu, klimatizačné zariadenia s protialergénnymi filtrami alebo aspoň výkonné, kvalitné vysávače takisto so špeciálnymi filtrami.
V domácnostiach alergikov a v detských izbách predovšetkým musia koberce pre prílišnú prašnosť nahradiť ľahko umývateľné podlahy, neodporúčajú sa záclony ani páperové periny.
Prebaľovací pult
Konštrukcia prebaľovacích pultov nie je masívna, nezaberá veľa miesta a unesie okolo 20 kíl. Poruke je vďaka jednoduchým poličkám všetko potrebné na prebaľovanie. Pult býva z odolného materiálu, s umývateľným alebo vyprateľným povrchom, mäkko obalený. Má mať zvýšené okraje, aby dieťatko nespadlo.
Vyrábajú sa aj prenosné, skladacie pulty, ktoré sa dajú vziať do prírody či na návštevu.
Pracovný stôl
Len čo dokáže dieťa sedieť, má mať vlastný stolík. Pre jemnejšie deti sa vyrábajú známe zvýšené stoličky, ktorú sa dajú zároveň rozložiť na nízku stoličku so stolíkom na kolieskach. Pre väčšie deti sú stoly s nastaviteľnou výšku od 52 do 75 cm - to je už výška stola pre dospelých. Pracovná doska by mala mať hĺbku 60 až 80 cm a šírku aspoň 120 cm. Výhodná je naklápacia doska s lištou na spodnej hrane. Pretože nielen stredoškoláci a vysokoškoláci, ale aj menší žiaci používajú počítače, je dobré vybrať stôl s výsuvnou doskou na klávesnicu, prípadne s prídavným schodíkom na monitor.
Prázdny kút rozveselí pekná maľba.
FOTO
Dievčenské detské izby si priam pýtajú trochu romantiky, v nábytku i vo farbách. Len pozor, aby izba napokon nevyzerala ako z Barbie domčeka.