V Divadle Stoka od februára každý pondelok večer prebiehajú hodiny autorského divadla vedené významným slovenským divadelníkom a riaditeľom divadla Stoka Blahom Uhlárom. Vďaka iniciatíve vedúcej katedry divadelnej tvorby profesorky Sone Šimkovej, ktorá Blaha Uhlára oslovila, sa teraz študenti rôznych odborov VŠMU majú možnosť pozrieť na proces divadelnej tvorby trochu inak ako na prednáškach v škole.
„Divadlo vzniká z ničoho,“ hovorí Blaho Uhlár a je to tak: divadlo tu vzniká bez predlohy, bez vopred pripraveného dramatického textu, bez námetu, bez východiskovej situácie, dalo by sa povedať bez akéhohoľvek zvyčajného zmysluplného, zdanlivo potrebného začiatku. No vzniká. Niekedy až bolestne priamo a úprimne, ale nemalo by práve také byť divadlo?
„Na rozdiel od systému na našej katedre, ktorý nás vedie viac smerom ku klasickému kamennému divadlu, je to tu menej teoretické, slobodnejšie,“ hovorí študent divadelnej dramaturgie Ján Kompiš. „Mne sa páči, že je to tu bezprostrednejšie a tvorivé, možno práve takto vzniká nové divadlo, len tak, z ničoho,“ dopĺňa ho študent divadelnej vedy Marek Godovič. Z ničoho a zároveň z toho najrôznorodejšieho materiálu – zišli sa tu divadelní dramaturgovia, vedci, režiséri, herci a tanečníci, niektorí prišli povinne, iní zo zvedavosti. Niektorí so záujmom ostali, iní aj zhnusene odišli. Blaho Uhlár je totiž tak ako jeho divadlo kontroverzná a svojrázna postava. Enfant terrible slovenskej divadelnej scény.
Študenti sa jeho prostredníctvom zároveň môžu oboznámiť aj s odvrátenou stranou mesiaca – so spletitou cestou alternatívneho divadla v súčasnej ekonomickej a politickej situácii. KATARÍNA MOJŽIŠOVÁ