Dve vernisáže v Meulensteen Art Musea Danubiana na hrádzi v Čunove boli v sobotu dobrodružne podfarbené. Okolo polostrovčeka sa hrozivo valila voda farby bielej kávy, poháňaná silným vetrom. Milovníkom moderného umenia však nič nebránilo navštíviť toto pútavé architektonické dielo obvykle plné prekvapení.
Tým prvým bol les v podaní americkej autorky Emilie Benes Brzezinskej. Vytvárajú ho monumentálne drevené plastiky, umelecky opracované vysoké kmene stromov, ktoré akoby rástli k nebu a prosili o život. V tomto lese sa môžete aj stratiť, očarení na jednej strane fyzickou drinou a na druhej jemnými dotykmi dláta. Alebo omámení vôňou dreva a jeho prirodzenej, vznešenej reči. Brzezinska vystavuje v strednej Európe prvýkrát, z Bratislavy – Čunova pocestuje výstava do Prahy a Budapešti.
Druhým prekvapením boli na poschodí inštalované diela A. Grimma, J. Carballala, V. M. Gadea a Ch. Monerea. Aspoň pre tých, ktorí obľubujú moderné umenie vo výrazne abstraktnej a žiarivo farebnej podobe a veľkoplošnom prevedení. Také sú najmä akrylové obrazy Grimma a trochu aj kombinované techniky Carballala. Farebne umiernenejšie sú pastelovo ladené akryly Monerea – možno by sa vám pačilo, že si Priestor predstavuje ako povrazom ohraničený úsek medzi nohami ženy a stoličky. Veľkorozmerné plátna Gadea sú zaujímavou zmesou techniky sadra, pigmenty, akryl aj borovicového ihličia alebo listov olivovníka. Plasticky aranžované prírodné prvky v obraze sú pokryté prevažne odtieňmi šedej a celok pôsobí harmonicky, lyricky a nevšedne kultivovane.
Hoci sa vernisáž začala o 16. h, ešte o dve hodiny bola galéria dosť plná. Kunsthistorici, výtvarní umelci či iné celebrity sa v Danubiane cítili viditeľne dobre. Ak niekedy do galérie na polostrove zamierite, nezabudnite sa poobzerať v obchodíku so suvenírmi a umeleckými drobnosťami. Okrem publikácií o umelcoch v ňom nájdete nádherné kalendáre a pohľadnice – s reprodukciami umeleckých diel a tiež drobnú darčekovú keramiku.
MILADA ČECHOVÁ